Qualcomm, açığını bulanlara 15 bin dolar ödül verecek

Teknoloji devlerinin sistemlerindeki güvenlik açıklarını bulmaya yönelik olarak yaygın olarak düzenlediği “Bug Bounty” programlarına Qualcomm da katıldı Qualcomm, iştiraki Qualcomm Technologies’in ürünlerinde açık bulanları 15 bin dolar (yaklaşık 50 bin TL) ile ödüllendireceği Qualcomm açık bulma ödül programını başlattığını duyurdu.

snapdragon-chip-with-logoQualcomm Snapdragon işlemci ailesi, LTE modemler ve ilgili teknolojilerin gelişimine katkıda bulunan ‘beyaz hackerların’ davet edileceği program ile bu alandaki işbirliğinin güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Program, açık bulma koordinasyon platformu HackerOne ile birlikte yapılacak ve her açık başına 15 bin dolar ödül verilecek.

Bildirimler, içeriklerine bağlı olarak QTI Product Security veya CodeAuroraForum Hall of Fame’e onay için gönderilecek.

Şirketin ilk ‘açık bulma ödül programı’

bugKonuyla ilgili açıklama yapan Qualcomm Technologies’in Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Alex Gantman, “Güvenlik araştırma topluluğumuz ile işbirliğimizden her zaman gurur duyduk. Geçen yıllar içerisinde, araştırmacılar buldukları açıkları doğrudan bize bildirerek ürünlerimizin güvenliğini arttırmamıza yardımcı oldu. Her ne kadar güvenlik iyileştirmelerimizin büyük çoğunluğu şirket içi çalışmalarımızın bir sonucu olsa da ‘açık bulma ödül programı’ kapsamlı güvenlik çalışmalarımızın anlamlı bir parçasını da temsil ediyor” dedi.

qualcomm-snapdragonHackerOne CTO’su Alex Rice ise Qualcomm’un duyurduğu programla ilgili olarak şunları söyledi:

“Güvenlik konusunda çok bilinçli olan kurumlar, kapsamlı güvenlik stratejilerini oluştururken hacker topluluğunun kritik rolünü de önemsiyor. Qualcomm Technologies’in ödül programı sayesinde dışarıdaki güvenlik araştırmacıları ile hayati işbirliği ve bu işbirliğinin kurum içindeki güvenlik takımlarına katkısı devam ettirilecek.”

Silikon Vadisi‘nin önde gelen şirketlerinin düzenlediği para ödüllü açık bulma programlarını buradan takip edebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın