Qualcomm Apple’a dava açtı: iPhone’a biz güç verdik!

Qualcomm Incorporated, Ocak ayında ABD’nin California Güney Bölgesi Mahkemesi’nde kendisine dava açan Apple‘a, karşı dava açtı. Qualcomm Apple için yaptığı karşı dava başvurusunda şirketin icat ettiği, katkıda bulunduğu ve lisans programıyla endüstriyle paylaştığı teknolojilerin detayları yer alıyor.

Dava başvurusunda ayrıca Apple’ın Qualcomm’un 3G ve 4G standart temel patenleri için adil, makul ve ayrım yapmayan şartlar çerçevesinde lisanslanması konusunda iyi niyetli görüşmelere katılmaktan kaçındığına da yer verildi. Şirket, dava başvurusunda Apple’ın iPhone‘a güç veren Qualcomm’un temel teknolojilerinin değerini düşürmeye çalıştığını iddia etti. 

Apple’ı nelerle suçladı?

Qualcomm’un açtığı davada Apple’a yaptığı suçlamalar özetle şöyle:

  • Qualcomm ile yaptığı anlaşmaları ihlal etti, görüşmeler ve anlaşmaları yanlış nitelendirdi.
  • Qualcomm’un Apple için iPhone ve iPad üreten Qualcomm lisans sahipleriyle yaptığı uzun süreli anlaşmalara müdahale etti.
  • Gerçekleri saptırarak ve yanlış açıklamalar yaparak, düzenleyici kuruluşları Qualcomm’un dünya genelindeki ticari faaliyetlerine karşı saldırı yapmaya teşvik etti.
  • iPhone 7‘de kullanılan Qualcomm’un modem çiplerinin tam performansını kullanmadığı, Qualcomm modem bulunan iPhone’lar ile rakip tedarikçinin modemlerini kullanan iPhone’lar arasında performans farklılıklarını çarpıttı.
  • Qualcomm’un güç verdiği iPhone’ların üstün performansı hakkında herkese açık karşılaştırmalar yapmaması için şirketi tehdit etti.

’10 yıllık tarihi büyümenin ardından katkımızı reddediyor’

Patentli teknolojilerinin mobil cihazlara değer katan temel etkenler olduğuna değinen Qualcomm Başkan Vekili ve Baş Hukuk Müşaviri Don Rosenberg, “30 yılı aşkın bir süredir aralarında Apple’ın iPhone ve iPad cihazlarını üreten Asya’daki şirketler de olmak üzere neredeyse tarihteki bütün cep telefon üreticileri ile yaptığımız yüzlerce lisans anlaşması ve görüşmesi, inovasyonlarımızın değerini kanıtlıyor” dedi.

Rosenberg konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Apple, 10 yılı aşkın bir süredir mobil teknolojilerin faydalarını popüler ürün ve servisleriyle tüketicilere sunarak önemli bir rol oynadı. Ancak Apple, akıllı telefon gelirlerinin yüzde 90’ından fazlasını oluşturan ve kendisini dünyanın en karlı şirketi yapan iPhone’un inanılmaz ayrıcalığını Qualcomm’un temel hücresel teknolojilerini kullanmadan inşa edemezdi. Şimdi, 10 yıllık tarihi büyümenin ardından Apple, bu teknolojilerin bilinen ve devam eden değerini kabul etmeyi reddediyor. Şirket, Qualcomm’a karşı global bir saldırı başlatmış ve devasa pazar gücünü kullanarak Qualcomm’u adil ve mantıklı olmayan lisans şartlarına zorlamaya çalışmıştır. İş modelimizi savunmaya ve endüstriye yaptığımız teknolojik katkılarımız için adil değeri almaya kesinlikle kararlıyız.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın