1 saniyelik gecikme yılda 1 milyon TL kaybettiriyor

Türkiye’de e-ticaret sektörünün 30 milyar liralık bir hacmi aştığına değinen Radore Veri Merkezi Genel Müdürü Sadi Abalı, “Yüzde 20’lerin üzerinde büyüme kaydetse de e-ticaret sektöründe gidilecek çok alan olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Radore Veri Merkezi’nin e-ticaret çözümleri değerlendirme toplantısında konuşan Abalı, mobil cihazlar ve verinin daha iyi kullanılmasıyla birlikte kısa sürede e-ticaret hacminin iki katına ulaşabileceğine inandıklarını belirtti.  Abalı, “Bunu yapabilmenin yolu ise veriyi iyi yönetmekten ve modern altyapılar kullanmaktan geçiyor” diye konuştu.

Toplantıda Armut.com’un Kurucu Ortağı Erol Değim ile Turna.com’un Kurucusu Dr. Abdülkadir Kırmızı da e-ticaret sektörü özelinde yaşadıkları veri merkezi deneyimlerini paylaştı.

Satın ama oranını doğrudan etkiliyor

Radore’de barındırılan e-ticaret siteleri için gigabitlerce veri geçişi yaşandığını belirten Radore Veri Merkezi Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kubilay Akyol, bir e-ticaret sitesinin yüklenme hızının doğrudan gelire etkisini şu şekilde örneklendirdi:

“Yapılan ölçümlere göre; bir e-ticaret sitesinde yalnızca bir saniyelik bir gecikme, satın alma oranını yüzde 7, sayfa gösterimini de yüzde 11 etkiliyor. Bu da günde 50 bin TL gelir elde eden bir e-ticaret sitesi için, sadece bir saniye yılda 1 milyon lira anlamına geliyor. Bu kadar büyük bir yükü e-ticaret sitelerinin karşılamaları beklenemez.

Dünya çapında örneklere bakıldığında rakamlar çok daha fazla artabiliyor. Örneğin Amazon, 2012 yılında bir saniyelik gecikmenin kendisi için 1.6 milyar dolarlık bir zarara işaret ettiğini açıklamıştı.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın