Rekabet Kurulu’ndan Türkiye’deki 11 teknoloji şirketine soruşturma!

Türkiye’de tüketici elektroniği ürünleri alanında faaliyet gösteren 7 teşebbüs hakkında rekabeti engelleme soruşturması açılırken, bilgisayar ve konsol oyunları alanında faaliyet gösteren 5 teşebbüs hakkında yürütülen soruşturmaya 2 teşebbüs daha eklendi.

Rekabet Kurulu’nun internet sitesinde yayınlanan karara göre hakkında soruşturma açılan şirketler şunlar oldu: Aral Oyun, Bimeks, TeknoSA, Vatan Bilgisayar, D&R, Gold Teknoloji Marketleri, Kliksa, LG Elektronics, Media Markt, Türk Philips Ticaret ve Vestel.

Soruşturmanın gerekçesi olarak ise 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesi gösterildi. Kurul, bu şirketlerin Kanunun 4. maddesini ihlal edip etmedikleri inceleyecek. 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesi şu şekilde:Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır”.

İşte haklarında soruşturma açılan şirketler

rekabet-kurulu

Rekabet Kurulu’nun bugün yayınlanan  kararı şöyle:

Rekabet Kurulu, 19.02.2015 tarihli toplantısında, bilgisayar ve konsol oyunları alanında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak;

– Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Tic. A.Ş.,

– Bimeks Bilgi İşlem ve Dış Tic. A.Ş.,

– Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama A.Ş.,

– Teknosa İç ve Dış. Tic. A.Ş. ile

– Vatan Bilgisayar San. ve Tic. A.Ş.

hakkında soruşturma açılmasına 15-08/108-M sayı ile karar vermişti.

Rekabet Kurulu, 07.07.2015 tarihli toplantısında ise; bilgisayar ve konsol oyunları alanında 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak Gold Teknoloji Marketleri San. ve Tic. A.Ş. ile Kliksa İç ve Dış Tic. A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına ve bu soruşturmanın 15-08/108-M sayı ile yürütülen soruşturma ile birleştirilmesine 15-28/319-M sayı ile karar verdi. Ayrıca, aynı toplantıda, yukarıda yer verilen 15-08/108-M sayılı karar ile başlatılan soruşturmanın tüketici elektroniği ürünleri alanını da kapsayacak şekilde genişletilmesi ve bu alanda 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak;

– Bimeks Bilgi İşlem ve Dış Tic. A.Ş.,

– LG Elektronics Tic. A.Ş.,

– MS İstanbul İç ve Dış Tic. Ltd. Şti. (Media Markt),

– Teknosa İç ve Dış. Tic. A.Ş.,

– Türk Philips Ticaret A.Ş.,

– Vatan Bilgisayar San. ve Tic. A.Ş.,

– Vestel Ticaret A.Ş.

hakkında soruşturma açılması da karara bağlandı.

Belirtmekte fayda var, Rekabet Kurumu bünyesindeki Kurul’un soruşturma açması, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin kesin olarak 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri veya anılan Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları anlamına gelmiyor.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın