Rekabet Kurumu 11 teknoloji şirketinin savunmasını alacak

Türkiye’de tüketici elektroniği ürünleri pazarına faaliyet gösteren şirketler hakkında açılan rekabeti engelleme soruşturmasında sözlü savunmalar 7 Eylül 2016’da alınacak. Bu kapsamda 7 Eylül Çarşamba günü 11 teknoloji şirketi Rekabet Kurumu’na sözlü savunma yapacak.

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre Türkiye’de bilgisayar, konsol oyunları ve/veya tüketici elektroniği ürünleri alanlarında faaliyet gösteren 11 teşebbüs hakkında yürütülen soruşturmanın sözlü savunma toplantısı 7 Eylül 2016 tarihinde saat 11:00’de yapılacak.

Soruşturma kapsamında sözlü savunması alınacak olan şirketler şöyle:

Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Tic. A.Ş.,pc-pazari

Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama A.Ş.,

Gold Teknoloji Marketleri San. ve Tic. A.Ş.,

Kliksa İç ve Dış Tic. A.Ş.,

Bimeks Bilgi İşlem ve Dış Tic. A.Ş.,

LG Elektronics Tic. A.Ş.,

MS İstanbul İç ve Dış Tic. Ltd. Şti. (Media Markt), 

Teknosa İç ve Dış. Tic. A.Ş.,

Türk Philips Ticaret A.Ş.,

Vatan Bilgisayar San. ve Tic. A.Ş.,

Vestel Ticaret A.Ş.

4. maddeyi ihlal edip, etmedikleri araştırılıyor

rekabet-sozlu-savunma-11-teknolojiRekabet Kurumu‘nun 2015 yılında açtığı söz konusu soruşturma kapsamında adı geçen 11 şirketin aralarında yaptıkları yatay ya da dikey anlaşmalarla veya uyumlu eylem halinde 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlâl edip etmediklerine karar verilecek.

Soruşturmanın gerekçesi olan 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesi şu şekilde:

Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır”.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın