Rekor kıran dolar ile Türkiye’deki iPhone 7 fiyatı düştü!

Türkiye’de 14 Ekim 2016 tarihinde satışa sunulan Apple’ın iPhone 7’sinin satış fiyatı hem dolar hem de Türk Lirası (TL) bazında düştü. Yaklaşık 1 ay önce Türkiye’de 3249 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıkan 32 GB’lik iPhone’nin dolar bazındaki tüketiciye maliyeti yaklaşık 1050 dolara denk geliyordu. Rekor kıran  dolar iPhone 7 fiyatlarına da yansıdı.

iPhone7Plus-PRINTSözkonusu tarihten bu yana 3.08 TL’den 3.42 TL’ye kadar çıkan doların etkisiyle bu maliyet, yüzde 11’den fazla düştü. Üstelik Türkiye’de nadir olarak yaşanan iPhone fiyatlarının düşmesi, sadece rekor kıran doların etkisiyle de sınırlı kalmadı.

Operatörlerin peşin fiyat tekliflerinde 32 GB’lik iPhone 7’nin başlangıç fiyatı, KDV dahil 2979 TL’ye kadar indiBu rakama göre Türkiye’de bir ay önce 1050 dolar olan iPhone 7 başlangıç fiyatı, şu anda 870 dolara gerilemiş durumda.

ABD’den getirmek de kurtarmıyor

Peki son tablo karşısında yurtdışından iPhone getirmek ne kadar avantajlı? ABD’de 32 GB’lik iPhone 7’nin fiyatı 649 dolar. Bu rakama ABD’deki yaklaşık yüzde 8’lik satış vergisi ve Türkiye’deki 138 TL’lik IMEI kayıt ücreti de dahil edildiğinde, ABD’den iPhone 7 alıp, Türkiye’de kullanabilmenin toplam maliyeti 2532 TL’ye çıkıyor.

Ekim 2016’da iPhone’unu ABD’den getiren yüzde 30 daha az öderken, bu oran dolardaki son rekorlarla birlikte yüzde 15’lere kadar inmiş durumda. Tabiri caizse, bu dolar kuru üzerinden ABD’den iPhone 7 getirmek de son tüketicileri pek kurtarmıyor. Ancak doların ateşi sönmezse, yakında yurtdışından Türkiye’ye iPhone getirenlerin yerine; yurtdışından Türkiye’ye iPhone almaya gelenlerde artış yaşanabilir!

En pahalısı artık Türkiye’de değil!

iphone-7-satisRekor kıran dolar ve değeri düşen TL ile birlikte Türkiye, iPhone 7’nin en pahalı olduğu ülke ünvanını da kaybetti. Bu ünvan artık iPhone 7’nin başlangıç fiyatının 1021 dolar olduğu (3499 Real) Brezilya’daTabi bu düşen maliyetler öncelikle geliri dolar cinsinden olup, harcamalarını TL cinsinde yapanları ilgilendiriyor. 

Ancak hem Donald Trump’ın ABD Başkanı olmasının ardından Apple’ın akıllı telefon üretimini, Çin’den ABD’ye kaydırma planlarının global iPhone fiyatlarını artırması bekleniyor. Hem de Türkiye özelinde rekor kıran dolar kuru nedeniyle, Apple’ın iPhone 7 ve iPhone 7 Plus fiyatlarına zam yapmasına an meselesi olarak da bakılıyor.

Bizden söylemesi…


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın