‘Bir Napoliten pizza lütfen, hesabı cebime gelsin’

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) hayata geçirdiği dijital cüzdan BKM Express, online mekan keşif ve yorum platformu Mekanist ile restoranda mobil ödeme dönemini başlattı. İlk olarak İstanbul Levent ve Çiftehavuzlar’daki Olivia’s Pizzeria’da hayata geçirilen BKM Express’in ‘restoranda mobil ödeme’ çalışmasında, kullanıcılar hesap istedikten sonra Mekanist uygulamasını açarak telefonlarını garson tarafından getirilen terminale yaklaştırıyor ve iBeacon teknolojisi sayesinde BKM Express ile ödemesini tamamlayabiliyorlar. Kullanıcılar, işyerinin terminalindeki QR kodu akıllı telefonlarına okutarak da BKM Express ile ödemesini gerçekleştirebiliyor.

CEPTEN ALMAN USULÜ ÖDEME

Akıllı telefonunda BKM Express ve Mekanist uygulamasını indirenlerin kullanabildiği uygulama, işyeri terminali olarak kullanılan tabletler üzerinden olan restoranlarda “Alman usulü ödeme” imkanı da sağlıyor. Bu şekilde söz konusu restoranda “check-in” yapan kullanıcılar hesabı aralarında paylaştırılabiliyor.

Uygulamanın tanıtımını yapan BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, restoranda mobil ödeme yönteminin kısa zamanda farklı restoranlarda da kullanıcılarla buluşacağını belirterek, “2 yılda 16 bankanın banka ve kredi kartı ile, 700’e ulaşan üye işyeri ve 400 binin üzerinde kullanıcı ile ödeme imkanı sunan BKM Express artık lezzet tutkunlarına da dijital ödeme imkanı sunar hale geldi” dedi. 6 yıldır yeme-içme-eğlence mekanlarını Mekanist’in yenilikçi ürün ve servisleri ile desteklediklerini söyleyen Mekanist CEO’su Ali Servet Eyüboğlu, her ay milyonlarca insanın Mekanist üzerinden mekan aradığını ve mekanlar ile ilgili detaylı bilgi edindiklerine dikkat çekerek, artık mobil ödeme özelliği ile kullanıcıların Mekanist mobil uygulaması üzerinden hesaplarını ödeyebileceklerini belirtti.

BKM Express’in bu yeni çalışmasıyla, “Cüzdanı evde unuttunuz ama telefonunuz yanınızda. İşte yapabileceğiniz 6 şey…” listesine bir madde daha eklenmiş oldu.

 

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın