Türkiye’nin ilk e-spor bursu 1 milyon TL’lik destek verdi

League of Legends’ın (LoL) yayıncısı Riot Games’in Türkiye birimi ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliğiyle 2017 Mart ayında hayata geçirilen Türkiye’nin ilk e-spor bursu ilk yılında gençlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Apply BAU sistemi üzerinden 600’ün üzerinde kesin başvurunun gerçekleştiği programa yüzde 100’e varan burs oranlarıyla kabul edilen öğrenciler, eğitimlerinin ilk aşamasını tamamladı. Burs kapsamında öğrencilere maddi değeri 1 milyon TL’yi aşan eğitim desteği sağlandı.

Bahçeşehir Üniversitesi E-Spor Bursu, yalnızca profesyonel oyuncuları desteklemekle kalmayıp, organizasyondan yayıncılığa, sunuculuktan hakemliğe Türkiye’de hızla gelişen e-spor ekosisteminin ihtiyaç duyduğu yetişmiş insan gücüne katkıda bulunmayı hedefliyor. Riot Games Türkiye yöneticilerinin de eğitmenleri arasında yer aldığı programla, Türkiye’de ilk kez 3 kredilik ‘Oyun Sektörü ve E-Spor’ seçmeli dersi yükseköğretim müfredatına dahil oldu. Program bu yönüyle dünyada da bir ilk olma özelliği taşıyor.

Yakında online eğitim programı da başlıyor

Ortaya koydukları burs programıyla Türkiye’de hızla gelişen e-spor ekosistemine katkıda bulunmayı hedeflediklerinin altını çizen Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, şunları söyledi:

“E-spor, Bahçeşehir Üniversitesi olarak desteklediğimiz birçok spor dalı arasında yer alıyor. Riot Games ile birlikte Türkiye’nin ilk e-spor bursunu hayata geçirdik. Birlikte ortaya koyduğumuz çalışmaların Türkiye’nin e-spor’daki varlığını güçlendirmek adına değer katacağına inanıyoruz.”

Burs programımız önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini belirten Yalçın, öğrencilere e-spor bursu kapsamında verilen derslerin yakında çevrimiçi olarak herkesin erişimine sunulacağının da müjdesini verdi.

E-spor ile akademik kariyer

Türkiye’de akademik kurumların e-spor’a gösterdiği ilgiden büyük memnuniyet duyduklarını söyleyen Riot Games Türkiye Ülke Müdürü Bora Koçyiğit, Türkiye’de bir ilk olan Bahçeşehir Üniversitesi e-spor bursuyla kendini yetiştirmek isteyen gençlere akademik eğitim yolunun açıldığını belirtti.

Yeni burs başvuruları bu ay başlıyor

Proje yöneticisi olarak başvuruları değerlendiren Bahçeşehir Üniversitesi Espor Danışmanı Serhat Bekdemir, bu işbirliğinin sonuçlarının önümüzdeki 4 yıl içinde alınacağını söyledi. Bekdemir, ayrıca ileriye yönelik yüksek lisans programı için ön çalışmalara başladıkları bilgisini de paylaştı. Önümüzdeki akademik yıl için verilecek olan e-spor burs başvuruları Aralık ayında Apply BAU üzerinden duyurulacak.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın