Avrupa’da robotlar vatandaş olup, vergilerini ödeyecek!

Fabrikalardan çıkıp, restoran, market, otel ve hastane gibi mekanlarda yaygınlaşan robotlar vatandaş olmaya hazırlanıyor. Avrupa Birliği’nin (AB) üzerinde çalıştığı taslak plana göre Avrupa’daki robotlar artık “Elektronik Birey” olarak yeniden tanımlanacak. Taslak yasalaşırsa, kimlik numarası verilip, sosyal güvenlik primi ödemesine tabi tutulacak olan robotlar, “elektronik birey” olarak vatandaş olarak tanımlanacak.

nao-robotYapılması planlanan düzenlemeyle robotlara çeşitli haklar tanınacak. “Elektronik Birey” olarak tanımlanacak olan robotlar, vergi başta olmak üzere çeşitli yükümlülüklere de tabi tutulacak. Fabrikalardaki üretim süreçlerinin yanısıra dağıtım, servis ve hizmet gibi çeşitli olanlardaki kullanımı gittikçe yaygınlaşan robot bireyler düzenlemesinin, insansız hava araçları ‘drone’ları ve sürücüsüz otomobilleri de kapsaması hedefleniyor.

22 sayfalık taslak hazırlandı

AB’nin 31 Mayıs 2016’a yayınladığı 22 sayfalık plana göre ilk olarak insan formundaki – insansı (humanoid) robotları kapsaması beklenen düzenlemeyle robotlar özel vatandaş kimliğine sahip olabilecek. Açıklanan taslağa göre AB, robot düzenlemesini 2019 yılına kadar tamamlanıp, hayata geçirmeyi hedefliyor.

Avrupa’daki robot endüstrisini temsil eden sanayi örgütü VDMA’ya (Mechanical Engineering Industry Association) göre AB’nin üzerinde çalıştığı düzenleme oldukça karışık ve uygulamaya geçmesi için ise henüz erken.

VDMA’nın robotik ve otomaston bölümü direktörü Patrick Schwarzkopf, “Robotları ‘elektronik birey’ yapacak yasal çerçeve oluşturulmalı. Ancak bu 10 yıl içinde zor… 50 yıl içinde karşımıza çıkabilecek bir gelişme” derken, düzenlemenin sürücüsüz araçlar için ise daha kritik bir aciliyet taşıdığını söylüyor.

Sosyal güvenlik primlerini ödeyecekler

robot-elektronik-bireyAB’nin bu adımı atmasına neden olan bir diğer gelişme ise robotların insanların yerine geçerek, işsizliği artırma endişesi. Ancak Schwarzkopf, 2010-2015 yılları arasında Almanya’nın otomotiv endüstrisinde kullanılan robotların yüzde 17 artmasına karşın, aynı dönemde otomotiv sektöründe çalışanların sayısının da yüzde 13 arttığına; dolayısıyla, robotların işsizliğe neden olmadığına dikkat çekiyor

AB’ye üye ülkeleri kapsayacak olan düzenlemeden en çok etkilenecek olan ülke ise hiç şüphesiz ki Sanayi 4.0 kavramı ile robot ve otomasyon sistemlerinin öncüsü olan Almanya olacak. Çünkü, Avrupa’da sadece Almanya’da robotik ve otomasyon sektörü 2015 yılında yüzde 7 büyüme ile 13.8 milyar dolarlık büyüklüğe erişmiş durumda.

Robotlar için sosyal güvenlik primi ödemesini zorunlu kılacak olan düzenleme, insansı robotlara yeni vergi yükümlülükleri de getirmeyi planlıyor. Tabi bu vergi ve primleri robotların kayıtlı olduğu sahipleri ödeyecek… Şimdilik!


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın