Robotlar yüzünden işsiz kalmamak için bu meslekleri seçin!

Dünyanın dijitalleşmesiyle birlikte robotlar, pek çok kişinin işini elinden almaya hazırlanıyor. Gelecekte yeni meslekler için yeni yetkinliklerin gerekeceğine dikkat çeken gelecek trendlerini araştıran düşünce kuruluşu GelecekHane robotlar yüzünden işsiz kalmamak için hangi mesleklerin tercih edilmesi gerektiğini araştırdı.

Pek yakında, endüstri alanında robotların işçilerin görevlerini tamamen ellerinden almaları bekleniyor. Belki bugün değil  ama pek yakında çağrı merkezi çalışanlarının tarihe karışması söz konusu olabilir. Otonom araçların (sürücüsüz otomobil) ise Türkiye’ye de gelmesi ile taksilerde, dolmuşlarda ve otobüslerde şoförlere gerek kalmaması da dikkat çeken öngörüler arasında yer alıyor.

GelecekHane’nin Kurucusu Halil Aksu, malzeme bilimleri, yaşam bilimleri, yapay zeka, sanal gerçeklik (VR) gibi alanların gelecekte önemli çalışma alanları arasında yer alacağını ve klasik meslek gruplarının ise geçerliliğini kaybedebileceğini belirtti. Halil Aksu’ya göre, makine öğrenimiyle ve robotlarla yapılabilecek işlere yönelik meslekler gelecekte değersizleşecek. Aksu, beyaz yakalı çalışanlar için de benzer bir tehlikenin olduğuna dikkat çekerek, şu tavsiyelerde bulundu:

Hangi meslekler tehlikede?

  • Yapay zekâ ve yazılım robotları o kadar hızlı gelişiyor ki pek çok işi insandan daha iyi yapabilir hale gelecekler. Hatta zaman içinde yaratıcılık gerektiren meslekler bile otomasyonun tehdidi altında olacak.
  • Pratisyen doktorlar, sigorta şirketleri ve bankalarda basit evrak işleri yapanlar, spor hakemleri, düz mantık eğitim veren eğitimciler ve benzeri rasyonel işler yapan meslekler; algoritmalar tarafından çok daha kaliteli, çok daha güvenilir, çok daha hızlı ve çok daha ekonomik bir şekilde yapılır hale gelecek.
  • Halil Aksu

    Bir yetkinlik öğrenerek, bir disiplinin eğitimini alarak ve bunlarla bir ömür boyu bir mesleği icra etme dönemi kapandı. En önemli yetkinlik, kendini yenileme ve adaptasyon kabiliyeti olacak. Yeni bir eğitimi almak, yeni bir mesleğe veya sektöre adapte olmak, yeni bir meslek icra etmek gerekecek.

Hangi meslekler tercih edilmeli?

  • Bugün eğitim alan çocukların öğretmenlik, avukatlık, doktorluk ve mimarlık gibi klasik meslekler edinerek,  bununla hayatlarını sürdürebileceklerini düşünenler, büyük bir yanılgı içinde olmaları mümkün.
  • Malzeme bilimleri, yaşam bilimleri, yapay zekâ, sanal gerçeklik alanları geleceğin önemli çalışma alanları içinde olacak. Multidisipliner ekiplerde yer almak, tasarımcı olmak, hikaye geliştiricisi / anlatıcısı olmak; başka bir deyişle kısa veya orta vadede robotların ve makinelerin yapamayacağı veya zorlanacağı işleri yapabilmek gelecekte büyük önem kazanacak.

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın