Rusya, Obama ile dalga geçmek için internette trol ordusu kurdu

ABD Kongresi tarafından desteklenen Özgür Avrupa Radyosu (Radio Free Europe), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, kitleleri sosyal medya üzerinden etkilemek için, bir ‘trol ordusu’ kurduğunu duyurdu. Rusya İnternet Araştırma Merkezi’nde günün 12 saatini bu işe veren 3 kişililik Rus trol ekibinin en etkileyici çalışması ise ABD Başkanı Barack Obama’nın geçen yılın sonunda gerçekleştirilen Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Zirvesi’nde sakız çiğnemesini alaya alması oldu.

Sigarayı bırakmak için nikotin sakızı çiğneyen Obama ile dalga geçen Rus ‘trol’cüler, “Siyah bir maymun gibi, sakız çiğniyor… Gittiği ülkelerin kültürleri hakkında hiçbir şey bilmiyor…Saygısız….” gibi paylaşımlarla sosyal medyadaki trendleri zorladı. Bu paylaşımların ardında  ise Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev’in danışmanı Gennadi Onişenko’nun “Sakız çiğnemek terbiyesizliktir. Bu, kendi halkına yaptığı saygısızlıktır. Bu çok düşük kültürün işareti. Sakız çiğnemek yerine çekirdek ye” açıklamasını yapması da dikkat çekmişti.

Bu merkezde çalışıp, ayda 790 dolar alıyorlar

rusya-internet-arastirma-merkezi

Avrupa ile Rusya arasındaki Ukrayna Krizi’nde de rol aldığı ortaya çıkan Rus trol ordusu çalışanlarının aylık kazancının 45 bin ruble (790 dolar) seviyesinde. Rus trol ordusunun merkezi ise St. Petersburg’taki 4 katlı Rusya İnternet Araştırma Merkezi.

Radio Free Europe’a konuşan Rus online trol ordusunda çalışan Marat Burkhard, Rusya İnternet Araştırma Merkezi’nde yaptıklarını şu sözlerle açıkladı: “Eğlence olsun diye burada çalıştım. Ciddi bir sınavın ardından işe alındıktan sonra her gün en az 135 mesaj üretmeniz lazım. Twitter, Facebook ve Vkontakte gibi sosyal ağlarda trend olan popüler tartışmalara katılarak Rusya’yı karalayan gidişatı tersine çevirmeniz gerekiyor. ‘Obama ve ABD hakkında küfür dahil ne istersen yaz’, dediler. Biz de yazdık.”

1950 yılında kurulan Radio Free Europe’un, CIA tarafından anti-komünist propaganda yapmak amacıyla özellikle Soğuk Savaş döneminde yoğun bir şekilde kullanıldığının da altını çizelim.

Rusya’nın kurduğu bu trol ordusu, sizin aklınıza da Türkiye’de özellikle seçim ve büyük toplumsal olaylarda Twitter’da birden bire türeyen “yumurta” hesapları ve “Bu hashtag, nasıl TT olur?” sorusunu getirdi mi?

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın