BTK: Otomatik ayarı kapatın, saatlerinizi kontrol edin!

Dünyada, Türkiye’nin bu yıldan itibaren geçmeyeceği Kış Saati Uygulaması bu gece yarısı başlıyor. Dünya genelinde çoğu ülkede bu gece sabaha karşı saatler, bir saat geri alınacak. Türkiye’de ise bu uygulamaya artık geçilmeyecek. Dolayısıyla, bu geceden itibaren “Saat kaç?” sorusu çeşitli karışıklıkları da beraberinde getirecek. Konuyla ilgili olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)  bugün bir uyarı açıklaması yayınladı.

Açıklamada, “Resmi Gazete‘de 7 Eylül 2016’da yayınlanan karar ile gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla, bütün yurtta 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03:00’ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan Yaz Saati Uygulaması‘nın sürdürülmesi kararlaştırılmış olup, 30 Ekim 2016 pazar günü saat 04:00’ten itibaren bir saat geri alınması ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır” denildi.

Türkiye’nin saat dilimi değişiyor

saat-dilimi

BTK, 30 Ekim 2016’dan itibaren Türkiye’nin yeni saat diliminin UTC+2 yerine UTC+3 olduğunun altını çizdi.

Açıklamada, operatörlere ve vatandaşlara yönelik şu uyarılar yapıldı:

“Kurumumuz tarafından yetkilendirilerek hizmet sunan operatörler ile kurum ve kuruluşların

  • İlgili altyapı ve sistemlerinde yaz saati uygulamasının otomatik olarak sona erdirilmemesi için gerekli düzenlemeleri yapması,
  • Altyapı ve sistemlerde hatalı saat değişikliği nedeni ile mağduriyet yaşanmaması için tüm tedbirleri alması,
  • Abonelerinin ve tüketicilerinin telefon ve bilgisayarlarında otomatik saat değişikliğine karşı uyarılması,
  • Vatandaşlarımızın iletişim cihazlarında ve bilgisayarlarının sistemlerinde güncelleme yapılmamış olması halinde 30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04:00’ten itibaren otomatik saat değişikliği ile karşılaşabilecekleri ve mağduriyet yaşanmaması için güncellemelerin ve gerekli kontrollerin yapılması hususları;

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Otomatik saat ayarı nasıl kaldırılır?

kis-saati-ayariHatırlanacağı üzere geçen günlerde Microsoft, Türkiye’deki Windows kullanıcılarına özel olarak Kış Saati Güncellemesi yayınlamıştı.

PC ve Mac bilgisayar sistemlerinin yanısıra Android ve iOS cihazlarda kış saati uygulamasına geçmemek için ne yapılması gerektiğini, diğer bir derişle otomatik saat ayarı seçeneğinin nasıl kaldırılacağını şuradaki yazımızdan okuyabilirisiniz.


Yorumlar

yorum

1 comment

Bir Cevap Yazın