Seçim geçti, Türkiye internette en çok yine ‘saat’i aradı!

Ne 1 Kasım, ne seçim, ne Ahmet Davutoğlu ne de iktidar… Türkiye, 1 Kasım Genel Seçimi’nin ardından Google’da en çok “Saatler ne zaman geri alınacak”ı aradı. Google Arama Trendleri’nde (Google Trends) 2 Kasım Pazartesi gününe (bugün) Türkiye’de seçim nedeniyle ertelenen kış saati uygulaması damgasını vurdu.

Bugün Google’ın Türkiye trendlerinde, “Saatler ne zaman geri alınacak” araması, trafiği en çok artan kelime grubu oldu. 25 Ekim’de akıllı telefon ve bilgisayar gibi cihazların saatleri otomatik olarak geriye alması Türkiye’deki kullanıcıların kafalarını karıştırmıştı(Dünyanın 25 Ekim’de geçtiği kış saati uygulamasına Türkiye’nin 8 Kasım Pazar günü geçeceğini, saatlerin bu pazar 1 saat geriye alınacağını hatırlatalım)

Yine ‘Altın’, ‘Borsa’ ve ‘Dolar’a baktık

1 Kasım Pazar yapılan seçimin ardından ilk iş gününde gözler piyasalara çevrilirken, “Altın fiyatları”, “Euro”, “Borsa”, “Dolar TL” ve “Piyasalar” Google Trends’te diğer öne çıkan başlıklar oldu. 1 Kasım Genel Seçimi’ne katılan partilerin en çok öne çıkan vaadi olan “Asgari Ücret” de Türkiye’deki internet kullanıcılarının arama sonuçlarına hemen yansıdı.

“Seçim sonuçları” Google Arama Trendleri listesine ancak 8. sıradan girebilirken, trendlerde öne çıkan kişilere bakıldığında ise “Sedat Peker”, “Binali Yıldırım” ve “Bülent Arınç” ilk 20’ye giren aramalar arasında yer aldı. Bölgesel ilgi arama yoğunluğunda Rize, “Sedat Peker” aramalarının yapıldığı iller arasında açık ara birinci sırada yer aldı. “Binali Yıldırım” Erzincan’da, “Bülent Arınç” ise Kütahya’da yoğun olarak arandı.

Öğlene kadar lider: The Walking Dead

the-walking-dead-6-sezon-4-bolum

Google Trends’te bugün TSİ 13:00’e kadar listenin başında yer alan aramanın ise “The Walking Dead 6. sezon 4. bölüm” olduğu hatırlatalım. ABD’de dün yayınlanan, Türkiye’de ise bu akşam 21:35’te FX’te yayınlanacak olan The Walking Dead’in 6. sezon 4. bölümünü bir an önce izlemek isteyenlerin yoğunluğu ile Türkiye’deki internet kullanıcılarının da bir numaralı gündemi bugün öğlen saatlerine kadar “The Walking Dead” idi.

Google’ın saatlik olarak güncellediği sonuçlarda, bugün öğlene kadar ilk sıralara çıkan diğer dikkat çeken arama kelimeleri ise “Elhamdülillah” ve “2 Kasım üniversiteler tatil mi” oldu. Google’ın sürekli güncelenen Türkiye Arama Trendleri’ni ayrıntılı olarak buradan inceleyebilirsiniz. 7 Haziran‘daki seçim sonrası Google’da neleri aradığımızı merak edenler, şurayı tıklayabilir.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın