Samsung’un akıllı asistanı Bixby 200’den fazla ülkede kullanımda

Samsung’un Galaxy S8 ve S8+ modelleriyle birlikte gelen akıllı asistanı Samsung Bixby, İngilizce ve Korece olarak Türkiye’nin dahil olduğu 200’den fazla ülkede kullanıma sunuldu. Tekrara dayalı öğrenme ve çapraz uygulama komutlarını algılayabilen teknolojisiyle öne çıkan Samsung’un Bixby’ı, bir veya daha fazla komut dizisi kullanmak yerine özel bir ses komutu oluşturmanıza olanak tanıyan Hızlı Komutlar özelliğiyle, akıllı telefonların kişiselleştirebilmesini sağlıyor.

Örneğin, aynı anda “Do not Disturb” (Rahatsız Etmeyin) moduna geçmek, alarmı sabah 6’ya kurmak ve mavi ışık filtresini açmak için tek bir kısa yol olan “İyi Geceler” komutu kullanılabiliyor.

Bixby ayrıca, sizin konuşma, soru sorma ve bir şeyler isteme tarzınızı da öğreniyor. Tekrara dayalı öğrenme teknolojisiyle kişisel tercihlerinizi ve konuşma tarzınızı zamanla daha iyi tanıyacak şekilde gelişiyor. Örneğin, bir fotoğraf çekip Bixby’e “Az önce çektiğim fotoğrafı anneme gönder” dediğinizde, Bixby çapraz uygulama komutlarını anlayabiliyor.

Hangi fotoğraftan söz ettiğinizi tespit edip onu annenize gönderebiliyor. Bu doğal dil anlayışı, akıllı telefonunuzla etkileşim kurmayı daha sezgisel hale getiriyor.

Akıllı bir arayüz olma özelliğiyle öne çıkan Bixby, bir uygulamada etkin hale getirildiğinde, uygulamanın ses, dokunma veya metin kullanarak gerçekleştirebildiği görevleri destekleyebiliyor. Bixby’nin entegrasyonu akıllı telefon ayarlarında da yer alıyor. Böylece, ekran zaman aşımını ayarlama veya tüm bildirimleri gösterme gibi yaptığınız işlemleri kesintiye uğratmadan telefonun seçeneklerinde değişiklik yapılabiliyor.

İşlevleri geliştirilecek

Samsung Electronics Ar-Ge, Yazılım ve Mobil İletişim Hizmetleri Müdürü Injong Rhee, Bixby’ın daha fazla cihazda, daha akıllı ve daha kişiselleştirilmiş etkileşimler ve kesintisiz bağlantılar sunacağını söylüyor.

Galaxy S8 ve S8+ kullanıcıları, bugün itibarıyla Bixby tuşuna basarak Bixby’nin ses özelliklerini kullanabiliyor.  S8 ve S8+’larda atanmış tuşu basılı tutarak veya yalnızca “Hi Bixby” (Merhaba Bixby) diyerek Bixby’yi etkinleştirilebiliyor.

Samsung’un Galaxy Note 8‘i tarafından da desteklenen Bixby’ı nasıl daha etkin kullanabileceğiniz konusunda bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz. Yapay zeka destekli bu pazarda Samsung’un akıllı asistanı Bixby’ı Apple’ın Siri’si, Microsoft’un Cortana’sı ve Googleın Asistan’ı gibi dişli rakiplerinin de beklediğini hatırlatalım.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın