Samsung, BlackBerry’yi satın alıyor [Güncellendi]

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, Kanadalı akıllı telefon üreticisi BlackBerry’yi satın almak için görüşmelere başladı. Reuters’ın konuya yakın kaynak ve belgelere dayandırdığı habere göre Samsung, BlackBerry’yi bünyesine katmak için 7.5 milyar doları gözden çıkardı. BlackBerry için hisse başına 13.35 dolar ile 15.49 dolar arasında bir fiyat öneren Samsung’un bu teklifi, Kanadalı firmanın hisselerini uçurdu.

Hisseleri yüzde 30 uçtu, yüzde 14 çakıldı

İki şirketin üst düzey yetkililerinin, geçen hafta olası bir satın alma işlemi için bir araya geldiğini belirten haberin duyulmasının hemen ardından BlackBerry hisseleri yüzde 30 yükseldi. Satın alma görüşmeleriyle ilgili haberin yayınlanmasından sonra Reuters’a açıklamaya yapan Samsung sözcüsü, basında satın almayla ilgili çıkan haberlerin asılsız olduğunu  ifade ederken, BlackBerry herhangi bir satış için Samsung ile görüşme halinde olmadıklarını duyurdu. ABD Borsalarının kapanışından sonra iki taraftan gelen bu açıklamaların etkisiyle Nasdaq Borsası’nda kapanış sonrası işlemlerde BlackBerry hisseleri yüzde 14 geriledi.

Pazar payları düşüyor

Araştırma şirketi Gartner‘ın verilerine göre 2014 yılı 3. çeyrek sonu itibariyle son bir yılda Blackberry’nin pazar payı 1 puanlık düşüşle yüzde 1.8’den yüzde 0.8’e gerilerken, Samsung’un  pazar payı da yüzde 32.1’den yüzde 24.4 seviyesine indi.

 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın