Samsung bölünmeyi 6 ay içinde sonuca bağlayacak

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, şirketin operasyonların ikiye bölünerek yönetilmesini görüştüğü yönetim kurulu toplantısında alınan kararı açıkladı. ABD’li hedge fon Elliott Management‘ın Samsung’un ikiye bölünmesi önerisini değerlendiren Samsung Yönetim Kurulu, yeni döneme ilişkin yol haritasını kamuoyuyla paylaştı. Buna göre Samsung bölünme planı 6 ay sonunda netleşecek.

Buna göre Samsung, şirketin akıllı telefon gibi yüksek kâr getiren ürünleri üreten şirketlerini ana şirketten ayırarak küçülmeye gitmesi içeren 

‘İnceleme, kesin niyetimizi göstermiyor’

samsung-logo-maviSamsung Yönetim Kurulu’nun bölünme ile ilgili aldığı karar, şu şekilde:

“Samsung Electronics son yıllarda ana işlerine odaklanmak için işini basitleştirme adımları attı. Şirketimizin uzun vadede değerini optimize etmek için bu alanda fırsatları gözden geçirmeye devam ediyoruz. Buna bir holding şirketi yapısı oluşturma ihtimali ve şirketin paylarının mevcutlarına ek olarak uluslararası borsalarda işleme açılması da dahil.

Şirketin optimal yapısının belirlenmesi, önemli stratejik, operasyonel, hukuki, düzenleyici ve finansal konuları içeren oldukça karmaşık bir konu olduğu için Samsung’un optimum kurumsal yapısının kapsamlı bir incelemesi için dışarıdan danışmanlık hizmeti alıyoruz. Bu inceleme, yönetim kurulunun (Samsung’un bölünmesi konusundaki kesin) niyetini göstermiyor. İnceleme süreci en az 6 ay sürecek ve Samsung, bu inceleme sonucuna göre kararını verecektir.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın