Samsung yarın ikiye bölünebilir!

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, şirketin operasyonların ikiye bölünerek yönetilmesini görüşecek. Samsung’un yatırımcıları arasında yer alan ABD’li hedge fon Elliott Management‘ın şirketin ikiye bölünmesi önerisini değerlendiren Samsung, bu teklifi, yarın yapacağı  toplantıda ele alacak.  Koreli Seoul Economic Daily’nin konuya yakın kaynaklara dayandırdığı ‘Samsung bölünüyor’ haberine göre Samsung Yönetim Kurulu, 29 Kasım Salı günü gerçekleştireceği toplantıda, Elliott Management’ın önerisini görüşecek.

samsung-bina-logoABD’li hedge fon geçen ay, Galaxy Note 7 fiyaskosu ile sarsılan Samsung’un hisse değerini artırmak için şirketin ikiye bölünmesi önerisini getirmişti. Samsung’un artık yönetilemeyecek bir büyüklüğe eriştiğini savunan Elliott Management, şirketin akıllı telefon gibi yüksek kazançlı ürünlerini üreten birimi ile diğer daha düşük kazançlı birimlerinin ayrı ayrı yönetilmesini istemişti.

Ne Koreli devin kurucusu Lee ailesi ne de Samsung Group, yeniden yapılanma önerisi hakkında henüz açıklama yapmadı. Ancak Kore Borsası, Elliott Management’ın önerisine cevap vereceğini duyuran Samsung’un bu konuda alacağı kararı yarın kamuoyuyla paylaşmasını talep etti.

Kurucu ailenin miras kavgası fitili ateşledi

samsung-lee-ailesiLee ailesi arasında bir yandan miras kavgası devam ederken, diğer yandan da şu anda 74 yaşında olan Samsung Grubu’nun başkanı Lee Kun-hee’nin 2014 yılında geçirdiği kalp krizinin ardından şirketin yeniden yapılandırma çalışmaları da hız kazanmıştı.

1938 yılında ticaret şirketi olarak kurulan Samsung’un, tüketici elektroniğinden, ağır sanayiye; inşaattan, gayrimenkule;  finans ve sigortacılıktan, turizme; gemi yapımından, gıda ve reklamcılığa; modadan, hastane işletmeciliğine, toplam 26’dan fazla şirketi bulunuyor. Grup’un son açıklanan verilerine göre dünya genelindeki toplam çalışan sayısı ise 500 bine ulaşmış durumda.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın