Samsung, hatalı sollamaları dev ekranlı tırlarıyla önleyecek

Trafik kazalarını önlemek için teknolojinin doğru kullanımına yönelik uygulamalar her geçen gün artıyor. Bunu son çarpıcı örneği ise Samsung ile Arjantin’den geldi. Arjantin’de her saat en az bir kişinin hayatını kaybettiği trafik kazalarını azaltmak için harekete geçen Güney Koreli teknoloji devi Samsung, ilginç bir çalışmaya imza attı.

Samsung Arjantin, hatalı sollamalardan kaynaklanan trafik kazalarının önüne geçmek için ülkede The Safety Truck (Güvenlik Tırı) adı verilen bir  projeyi başlattı. Özellikle tek gidiş – tek geliş yollardaki hatalı sollamaları azaltmayı amaçlayan proje çerçevesinde yola çıkan Samsung tırlarına, kamera ve dev monitörler yerleştirildi.

Kablosuz kamera ve 4 monitörlü dev erkan

samsung-tir

Tırın önünde bulunan kablosuz kameralardan elde edilen anlık yol görüntüsü, yine aynı tırın arkasında bulunan 4 monitörden oluşan dev erkana aktarılıyor. Böylece tırların arkasında bulunan ve sollama yapmak isteyen araç, karşıdan başka bir araç gelip gelmediğini, mesafesinin tırı sollamasına yeterli olup olmadığını an ve an görebiliyor. Gece görüş teknolojisine de sahip olan kameralar, tırın arkasındaki seyir halinde olan araca, anlık ve açık yol görüşü sunuyor.

Samsung Arjantin ile reklam ajansı Leo Burnett Buenos Aires tarafından hazırlanan yol güvenliği kampanyasında kullanılan bu tırların yaygınlaşması ile hatalı sollamalardan kaynaklanan trafik kazalarının da önüne geçilmesi planlanıyor.

Tek şeritli yolların yaygın olduğu Arjantin’de hatalı sollamalara karşı geliştirilen teknoloji kullanımının bu başarılı örneğini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Google başta olmak üzere teknoloji ve otomotiv devleri, geleceğin sürücüsüz araçları projelerine devam ederken, mevcut trafik kazalarını azaltmak için geliştirilen bir diğer teknoloji projesi ise geçtiğimiz günlerde Brain4Cars ile gelmişti. Araç içi sensörler, kamera, yüz tanıma ve göz hareketleri izleme sistemleri, GPS, giyilebilir cihazlardan oluşan bu sistem de araç sürücüsünün seyir esnasındaki tüm hareketlerini izleyip, analiz edilerek, olası kaza risklerine karşı, sürücü önceden uyarılabiliyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın