İşte Koreli Samsung’un ABD Silikon Vadisi’ndeki yeni üssü

Apple, 2 yıldır üzerinde çalışıyor, Facebook mimarlık şirketlerinin kapısında yatıyor, Google ise yenilemek için var gücüyle çalışıyor. Ama Silikon Vadisi’ndeki “En Modern Kampüs” yarışına sondan katılan Uzakdoğulu Samsung, sessiz sedasız bu 3 rakibine de fark attı. Samsung Amerika’nın Silikon Vadisi’ndeki yeni kampüsünü inşa eden mimarlık şirketi NBBJ, Güney Koreli şirketin yeni üssünün bu yılın Temmuz ayında açılacağını duyurdu.

Şirketin Ar-Ge departmanındaki 600 çalışanına ev sahipliği yapacak olan merkez, teknoloji alanındaki yenilikçilik rekabetinin kampüs yarışına da sıçramasıyla, rakiplerine göre en az 1 yıl erken açılmış olacak. Samsung’un yarı iletken operasyonlarının ABD’deki üssü olacak olan San Jose’deki yeni merkezi, 680 bin metrekare büyüklüğünde.  Apple’ın uzay gemisi şeklindeki yeni kampüsünde 14 bin çalışanın olacağı düşünüldüğünde Samsung’un üssü, nispeten mütevazi görünse de bölgedeki alışmış yatay mimari yapının aksine, Samsung’un merkezi 10 katlı kule ile dikkatleri üzerine çekecek şekilde tasarlandı.

Ar-Ge çalışanları enerjisini güneşten alacak

samsungkule2

Üst üste istiflenmiş olan iki katlı binalar dizisinden oluşan kulede, her kat arasında açık yeşil alanlar da bulunacak. Her 3 katta bir araç park alanı bulunacak şekilde tasarlanan Samsung’un kule kampüsünde, her katta açık alan ve yürüyüş yolları da unutulmamış. Teknoloji geliştirmeye odaklanacak olan çalışanların, dış dünyayla iletişimini koparmayacak şekilde planlanan kampüs, enerjisini de çatısında bulunan güneş panellerinden elde edecek.

Kule kampüsünü inşa etmek için ABD hükümetinden teşvik de alan Samsung’un bu hamlesi, şirketin Silikon Vadisi’ndeki agresif büyüme planlarının da bir göstergesi olarak yorumlanıyor.  Samsung’un Silikon Vadisi’ndeki yeni üssünü aşağıda sanal olarak gezebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın