Samsung renk hacmini yeniden üreten QLED TV’lerini tanıttı

Samsung Electronics, ABD’de düzenlenen CES 2017 etkinliğinde Q9, Q8 ve Q7 olmak üzere 3 farklı modeli içeren QLED TV serisini tanıttı. Samsung QLED TV, yeni ve ileri Quantum Dot teknolojisi sayesinde renk hacmini yüzde 100 yeniden üreten dünyanın ilk televizyonu.

Renk hacmi, farklı parlaklık seviyelerinde gösterilebilen renkleri ifade ediyor. Örneğin, bir yaprak, ışığın parlaklığına bağlı olarak sarımsı yeşil ile turkuaz arasında farklı renklerde algılanabilir. Samsung QLED TV ekranı, parlaklıktan kaynaklanan çok ince renk farklılıklarını bile yakalayabiliyor.

Renk hacmini yüzde 100 oranında yeniden üretebilen Samsung’un yeni ürün grubunda tüm renkler tüm parlaklık seviyelerinde gösterilebiliyor. QLED TV’lerde en üst parlaklık seviyesi olan 1500-2000 nit aralığında ince ayrıntılar bile fark edilebiliyor. Samsung’un yeni bir malzeme olarak metal Quantum Dot kullandığı QLED TV’lerde görüntüleme açısı ne kadar geniş olursa olsun parlaklık korunabiliyor.

Samsung Electronics Görüntü Birimi Başkanı HyunSuk Kim, “2017 Görüntü Birimleri sektöründe büyük bir paradigma değişikliğine sahne olacak ve QLED dönemini başlatacak. QLED TV’nin çıkışıyla birlikte gerçek hayatın renklerini ekrana yansıtıyoruz. İzleme deneyimini etkileyen tüm pürüzleri kaldırdık ve TV’yi en mükemmel şekilde sunmak üzere yeniden tanımladık” dedi.

‘Kablo dağınıklığına görünmez çözüm’

QLED TV serisinde bulunan tek bir şeffaf ‘Invisible Connection’ kablosu aracılığıyla tüm çevre aygıtlar toplanıp TV’ye bağlanabiliyor. Ayrıca, “sıfır aralıklı duvar montajı” TV’nin, hızlı ve kolay bir şekilde duvara monte edilmesini sağlıyor. TV’yi duvara monte etmemeyi tercih edenler için Samsung, QLED TV’leri yükselten ve tek başına bir ev aksesuarı olarak sergileyen “Stüdyo Stand” ve “Gravity Stand” adlı iki yeni ayak sunuyor.

Samsung Electronics America, Tüketici Elektroniği Pazarlamasından Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Dave Das, “QLED TV ile herkesin ve her evin yaşadığı kablo dağınıklığı, kalın duvar askıları ve TV’nin tam altında duran bir sürü cihaz gibi sorunları çözdük” diye konuştu.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın