Teknoloji dünyasının aklına hayaline gelmeyecek 9 Samsung ürünü

1938 yılında balık, meyve ve sebze satmak için kurulan Güney Koreli Samsung, un ve şeker üretimiyle devam eden 77 yıllık tarihine sadece akıllı telefon, tablet, televizyon, bilgisayar, fotoğraf makinesi ve beyaz eşya gibi ürünleri sığdırmadı. Samsung Galaxy S6 ile tüm dikkatleri üzerine çeken şirketin özellikle Kore pazarında sunduğu öyle ürün ve hizmetleri var ki, “Şirket değil tam bir devlet” dedirtiyor. İşte o ürün ve hizmetler…

 

1 – Otel de işletiyor tematik park da

samsung-carabbian-bay

Güney Kore’de “Free Shop” (gümrüksüz satış noktası) işleten Samsung, The Shilla Hotel adıyla otel hizmeti de veriyor. Şirketin turizm alanındaki faaliyetleri bunlarla da sınırlı değil. Dünyanın en büyük su parkı Caribbean Bay ve Kore’nin en büyük tema parkı Everland de Samsung Group şirketleri tarafından işletiliyor.

 

2 – Organik gıdayla milyar dolarlar kazanıyor

samsung-gida

 

Koreli şirketin 1982’de kurulan Samsung Welstory adındaki şirketi, sağlıklı gıda üzerine çalışıyor. Yiyecek ve içecek servisi (catering), sağlıklı gıda Ar-Ge’si ve taze gıdaların nakliye ve lojistiğini yapan şirket, yemek ile bilim çalışmalarını harmanlayarak 75 binden fazla menüyü bir araya getirmiş. Organik gıdalara odaklanan şirketin yıllık cirosunun 1.5 milyar dolar olduğunu belirtmekte fayda var.

 

3 – Online morgu olan hastaneleri var

samsung-hastane

Sağlık bakım hizmetleri de sunan Samsung’un 1994 yılında kurduğu Samsung Medical Center (SMC) bünyesinde, 3 hastanesi ve bir de kanser araştırma merkezi bulunuyor. Sadece sağlık alanında 7500’e yakın çalışanla hizmet veren Samsung, SMC şirketiyle cenaze hizmetleri de sunuyor. Hatta morglarının anlık kapasite durumu bile online olarak takip edilebiliyor.

 

4 – Sigorta yetmedi kredi kartı işine de girdi

samsung-kart

1957 yılında sigortacılık faaliyetlerine başlayan Samsung, hayat sigortası alanında şu anda dünyanın en büyük 14. sigorta şirketi konumunda. Finansal hizmetler alanında, Hayat Sigortası, Yangın ve Deniz Sigortası, Aracılık Hizmetleri, Yatırım ile Varlık ve Risk Yönetimi şirketleri bulunan Koreli şirketin, Samsung Card adıyla kredi kartı bile var.

 

5 – Rezidanslarını akıllı telefondan yönetiyor

samsung-tower

“Her alanda varım” diyen şirket, doğal olarak gayrimenkul sektörünü de boş geçmemiş. 2004’te açılan ve Kore’nin en yüksek yapılarından biri olan Samsung’un Tower Palace’ı 7 gökdelenden oluşuyor. Tamamen akıllı bina konseptinde inşa edilen Tower Palace, 264 metre uzunluğunda, 73 kattan oluşuyor. Samsung’un ultra-lüks yaşama odaklanan bu yaşam merkezindeki rezidanslarda, perdesinden, kapısına, aydınlatmasından çamaşır makinesine her şey akıllı telefon (tabi ki Samsung) üzerinden kontrol ediliyor.

 

6 – Sporda 13 dalda 14 takımla ter döküyor

samsung-futbol

Sponsorlukları bir yana Samsung adını taşıyan ve şirketin sahip olduğu 6 profesyonel, 8 de amatör spor takımı var. Profesyonel arenada, futbol (Suwon Samsung Bluewings), basketbol (Seoul Samsung Thunders, Yongin Samsung Blueminx), voleybol (Daejeon Samsung Fire Bluefangs), beyzbol (Samsung Lions) ve e-spor (Samsung Galaxy) kulüpleri olan şirket, atletizm, atlı spor, rugby, badminton, tenis, masa tenisi, güreş ve tekvandoda da amatör olarak kendi adıyla mücadele ediyor.

 

7 – Otomobil de yapıyor gemi ve santral de

Samsung-QM5

Fransız otomobil üreticisi Renault ile 1994 yılında ortaklığa giden Samsung, Kore’de kendi adını taşıyan otomobillerini de tüketicilere sunuyor. SM3, SM5, SM7, QM3, QM5 modelleriyle toplam 1.5 milyondan fazla satış yapan Samsung, gemi de üretiyor. Dünyanın en büyük 3 gemi üreticisinden biri olan Samsung Heavy Industry, rüzgar başta olmak üzere enerji santralleri de yapıyor.

 

8 – Topu, tüfeği, tankı, uçağı da var

samsung-tank

Samsung’un ağır sanayi ürünleri, enerji ve gemicilik ile de sınırlı değil. Şirket, Kore ordusu ile birlikte tank başta olmak üzere ağır silahlar da üretiyor. Samsung’un üretimini yaptığı 5 farklı (K9, K10, K77, K55A1, K56) tank modelinin yanısıra savaş uçakları, helikopter ve savaş gemileri için gaz tribünleri de yine Koreli şirketin bandından çıkıyor.

 

9 – Selfie dahil dünyanın reklamını yapıyor

samsung-atilla-tas

Samsung’un 1973’te kurduğu reklam ve pazarlama ajansı Cheil, yıllık 700 milyon dolarlık geliriyle dünyanın en büyük 15. reklam ajansı konumunda. Samsung’un yanısıra, AIG, Adidas, Burger King, Coca Cola, eBay, Hyundai, ING, Nikon, Pfizer, Pizza Hut, Vodafone, UNICEF, Greenpeace gibi kurum ve kuruluşlara hizmet veren şirketin 2010’dan bu yana Türkiye’de de ofisi bulunuyor. Cheil’in adını duymamış olabilirsiniz ama şirketin Samsung Türkiye için 2013’te Atilla Taş ile hazırladığı Sevgililer Günü videosu size bir fikir verebilir.

 

Bonus: Suyu ısıtıp, sifonumuzu çekiyor

samsung-tuvalet

Teknoloji ile yaşamı her noktada birleştirmeye çalışan Samsung, tuvaleti de atlamamış. Şirketin ürettiği akıllı klozet kapağında, istenilen su sıcaklığının ve su piskürtme hızının ayarlanabildiği taharet musluğu da bulunuyor. Musluğun konumu da klozetin sağ tarafında bulunan kontrol panelinden ayarlanabiliyor. Samsung’un akıllı klozetinin Android desteği henüz yok ama üzerinde çalışılıyor.

 

 


Yorumlar

yorum

1 comment

Bir Cevap Yazın