San Francisco seçimini yaptı, sandıktan ‘Airbnb’ye Evet’ çıktı!

Otellerin korkulu rüyası haline gelen ev/oda paylaşım temelli konaklama uygulaması AirbnbSan Francisco’daki geleceği için yapılan seçimi kazandı. San Francisco şehir merkezi sınırları içinde Airbnb’nin sunduğu kısa süreli kiralama hizmetinin sınırlandırılması yönündeki çalışmalara ilişkin yapılan kamuoyu yoklamasında, “Airbnb sınırlamasına hayır” sonucu çıktı.

airbnb-karsitlariSan Francisco Seçim İdaresi (San Francisco Department of Elections) birimi tarafından yapılan online kamuoyu yoklamasının geçici sonuçlarına göre “Airbnb Yasası” olarak da adlandırılan ve 75 günden uzun süreli kiralama hizmetlerinin yasaklanmasını öngören Proposition F” düzenlemesiyle ilgili olarak oy veren San Franciscoluların yüzde 57’si yasağa karşı çıkarken, Airbnb’nin kısıtlanmasını isteyenlerin oranı yüzde 43 oldu. Seçim sonuçlarıyla ilgili açıklama yapan Airbnb, “Teşekkürler san Francisco” dedi.

Sınırlama düzenlemesini sandığa götürebilmek için San Francisco’daki toplam resmi seçmen sayısının yüzde 5’inin (en az 9700) imzalı dilekçesini toplayan Airbnb, yasal otoritelerin kısıtlama çalışmalarına karşı San Francisco’da yürüttüğü bu kampanya için toplam 8 milyon dolar harcadı. Düzenlemeyi savunanlar için yapılan harcamanın tutarı ise 400 bin dolarda kaldı.

58 milyon dolar şehir vergisi ödüyor

airbnb-secimDüzenlemeye sandıktan onay çıksaydı, Airbnb bir takvim yılında bir defada 75 günden fazla kiralama yapan üyelerini, listelerinden çıkarmak zorunda kalacaktı. Airbnb San Francisco’da bu kesimden yılda 6 milyon dolar gelir elde ederken, şehir vergisi olarak da devlete yılda 58 milyon dolar ödediğini belirtelim.

Ayrıca düzenleme yasalaşsaydı, Airbnb’de ev/oda kiralayan kullanıcılar, San Franciso’daki belediye birimlerine kiraladıkları birimleri kayıt ettirmek ve yine belediyeye 3 ayda bir rapor vermek zorunda kalacaktı.

24 milyar dolar değerle zincir otelleri solladı

airbnb-uygulamasi

Aslında Airbnb girişimi ile San Francisco’daki yerel otoriteleri arasındaki mücadele yeni de değil. 2014 yılında kapatılması da gündeme gelen Airbnb, yasal mevzuatları tamamlayarak, “yasal bir şirket” haline gelmişti. Ancak aynı yıl Airbnb’ye yürürlüğe giren kısıtlamalarla, evini kiralayanların yılın 3 çeyreğinden az olmamak kaydıyla kendi evlerinde ikamet etmeleri zorunluluğu getirilmiş ve evlerini yılın tamamında otel hizmeti verecek şekilde düzenlemeleri yasaklanmıştı.

2008 yılında ABD’nin San Francisco kentinde kurulan online oda/ev kiralama servisi Airbnb‘nin 7 yılda ulaştığı 24 milyar dolarlık değerle Marriot gibi büyük otel zincirlerini nasıl geçtiğini buradaki yazımızdan okuyabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın