Facebook VR arkadaşlık uygulaması Spaces’i tanıttı

Sosyal ağ Facebook, ABD’de California eyaletinin San Jose kentinde düzenlenen yıllık geliştiriciler konferansı f8 etkinliğinde, artırılmış gerçeklikle kamera efektlerini birleştiren “gerçekçi kamera efektleri” ve  “VR ile arkadaşlarınızla bağlantı kurmanın yeni yolu” sloganıyla Facebook Spaces uygulaması tanıtıldı.

f8’deki konuşmasında “Teknoloji, toplumlara iletişim kurmak için yeni yöntemler veriyor ve en ilginç olanlarından biri de Artırılmış Gerçeklik (AR)” diyen Facebook’un Kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, sosyal ağın ilk Artırılmış Gerçeklik platformu ve yeni Kamera Efektleri Platformu’nu duyurdu.

f8’deki tüm yenilikler

f8’de duyurulan yenilikler arasında Sanal Gerçeklik (VR) uygulaması olan Facebook Spaces, geliştiricileri bir araya getiren Developer Circles, bugün dünyada 140 milyondan fazla yer hakkında ücretsiz bilginin yer aldığı Places Graph, Facebook kimliği ve Messenger kimliğini bir araya getiren Identity, yenilenen Facebook Analytics ve Messenger ile ilgili gelişmeler de yer aldı.

Facebook’un f8 konferansında duyurulan tüm yenilikler şunlar oldu:

1- Kamera Efektleri Platformu

Sanatçı ve web geliştiricilere artırılmış gerçeklikteki son teknolojileri kullanarak basit fotoğraf çerçevelerinden, etkileşimli efektlere ve maskeler kadar Facebook kamerada kullanılabilecek şeyleri yaratmaları için her türlü aracı sunuyor. Platform iki ürün içeriyor: Frames Studio (Çerçeve Stüdyosu) ve AR Studio (Artırılmış Gerçeklik Stüdyosu).

Global olarak kullanıma sunulan Frames Studio, profil fotoğraflarında veya Facebook Kamera’da kullanılabilen çerçevelerin tasarlanmasını sağlıyor. Şimdilik sadece beta uygulamalara açık olan AR Studio ise maskeler, efektler ve hareketli çerçeveler oluşturulmasını sağlamasının yanı sıra hareket, ortam ve Facebook Live yayınlarda etkileşimleri algılayabilen AR teknolojileri yaratmak için de kullanılabiliyor.

2- Facebook Spaces

Facebook Spaces arkadaşlarınızla adeta aynı odadaymışsınız gibi eğlenceli, etkileşimli bir sanal ortamda buluşmanızı sağlayan bir Sanal Gerçeklik (VR) uygulaması. Facebook Spaces, Oculus Rift için beta olarak kullanıma sunuluyor. Facebook Spaces ile Facebook içeriklerinizi arkadaşlarınızla Sanal Gerçeklik formatında görebilirsiniz; 360 derece video ve fotoğraflarla yeni yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Sanal bir kalemle, bir şapkadan oyunlara kadar hayal edebileceğiniz her şeyi havaya çizebilirsiniz. Facebook Spaces sayesinde gerçek hayattaki bir arkadaşınıza Messenger’dan görüntülü olarak arayabilirsiniz. Aramanıza telefonlarından cevap vererek sanal dünyanızı görebilirler.

3- Developer Circles

Facebook’un web geliştiriciler için kendi çevrelerindeki diğer geliştiricilerle bağlantı kurup, birbirlerinden öğrenebilecekleri ve birlikte çalışabilecekleri yeni programı. Developer Circles, tüm web geliştiricilerin ücretsiz katılabilecekleri bir program.

Her bir Developer Circle hem gerçek hayatta, hem de sanal dünyada grubu idare eden yerel web geliştiricileri tarafından yönetilecek. Developer Circle’lar bilgi paylaşmak, iş birliği yapmak, yeni fikirler bulmak ve Facebook ve diğer endüstri liderlerinden yeni teknolojiler hakkında bilgi almak için oluşturuldu.

4- PlacesGraph

Facebook, bugün itibariyle dünyada 140 milyondan fazla yer hakkında ücretsiz bilginin yer aldığı Places Graph’i de F8’de duyurdu. Restoranlardan parklara, mağazalardan yerel işletmelere kadar pek çok farklı yerden Facebook kullanıcı puanlarına, adres, isim ve fotoğraflara ulaşım sağlanacak. Uygulamalar bu bilgileri kullanarak insanlara oldukları yer ve nereye gitmek istedikleri konusunda bilgi veriyor.

5- Identity:

Hem uygulaması hem de Messenger bot’u olanlar için ikisinde de aynı insana ulaşmayı kolaylaştıran bir platform. Sosyal ağın yeni API’si, Facebook kimliği ve Messenger kimliğini bir araya getirip müşterilere iki platformda da daha kolay ulaşabilmeyi sağlıyor.

6- Facebook Analytics

Facebook Analytics –eski adıyla Uygulamalar için Facebook Analytics – zengin hedef kitlesi bilgilerine ulaşmanızı sağlayan ve farklı platformlarda müşteri davranışlarını ölçmeye yarayan ücretsiz  bir araç.

Yeni Automated Insights (Otomatik İstatistikler) aracı da ileri seviyede yapay zeka kullanarak gerekli bilgileri sizinle doğrudan paylaşıyor. Bu yeni özellikle farklı şehirlerdeki insanların etkileşimleri arasındaki farklar gibi pek çok yeni bilgiye ulaşılabiliyor.

7- Messenger’daki yenilikler

Facebook’un geçen yıl kullanıma sunduğu Messenger Platformu ekosisteminde 1.2 milyardan fazla insan, 100 bin geliştirici ve 100 bin aktif aylık bot bulunuyor. Bunun yanı sıra işletmeler ile  müşteriler arasında her ay 2 milyara yakın mesaj gidip geliyor.

Facebook’un duyurusuna göre bu platform için bugün duyurulan yeni özellikler ise şunlar:

  • İnsanların aradıkları Messenger bot’unu ana sayfadan rahat bir biçimde bulmalarını sağlayacak yeni bir Discover (Keşfet) sekmesi. Aynı zamanda, fiziksel dünyada keşfe de izin veren yeni Messenger kodları da oluşturduk. Bu, insanların kameraları aracılığıyla Messenger kodlarını tarayıp en sevdikleri marka ve işletmelere bağlanabilmelerini sağlıyor.
  • Birçok insanın aynı anda aynı işletmeyle konuşmasını sağlayan Chat Extentions (Sohbet Uzantıları). İnsanlar artık botları grup konuşmasına dahil edip deneyimlerini paylaşabilecekler.
  • Messenger’ın yapay zekası M, delivery.com aracılığıyla Messenger’dan yemek siparişini olası kılıyor. Arkadaşlarınızla yemekte ne yiyeceğinizi konuşurken M yemek sipariş etmeyi önerebilecek. Siparişin tamamı, ödeme de dahil olmak üzere, Messenger üzerinden yapılabilecek.
  • Oyun botları ile birlikte daha zengin bir oyun deneyimi.
  • Küçük işletmelerin çalışma saatleri, adres ve iletişim bilgileri gibi sık karşılaştıkları sorularda yardımcı olacak Smart Replies (Akıllı Yanıtlar).
  • Messenger’da farklı deneyimler için işletmelerin birden fazla geliştiriciyle çalışmasında yardımcı olacak Hand-over Protocol (Teslim Protokolü).

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın