Sanal gerçeklik gözlüğü Microsoft Hololens nedir, nasıl çalışır?

Microsoft, sanal gerçeklik gözlüğü Hololens’in detaylarını ve çalışma prensiplerine dair bilgileri yayınladığı demo video ile paylaştı. Microsoft Build 2015 kapsamında yayınlanan video, Hololens’in geliştirilen yazılımlar üzerindeki çalışma prensibine yakından bakma fırsatı tanıyor. Takılan bir sanal gerçeklik gözlüğü ile sizi sanal bir dünyaya götüren Microsoft, günümüz sanal gerçeklik formuna önemli katkıları beraberinde getiriyor. Peki videoda neler öne çıkıyor?

Öncelikle Microsoft Hololens hakkında fikir edinmeniz sağlanıyor. Nasıl bir sanal dünya ile karşılaşılacağı konusunda ilginç bir deneyim sunan video, teknolojinin kullanımına ilişkin detaylar da barındırıyor.

microsoft-hololens

Microsoft Hololens, bilgisayar ekranını önünüze getirip etkileşime girmenizi sağlıyor, çeşitli hologramlar üzerinde işlemler gerçekleştirilebiliyor. Görüş açınızın sanal bir gerçeklik çerçevesinde ele alınışına, örneğin duvarlarda Skype görüşmeleri için ayrı, video izlemek için ayrı ekranların sanal halde varoluşuna tanıklık ediliyor. Ayrıca bir robotun da hologram halinde size asistan olarak hizmet edişine dair görüntülerle karşılaşıyorsunuz. Tarayıcı pencereleri Hololens ile görülüyor, uygulamalar çeşitli şekillerde kullanılıyor.

Öte yandan bir sanal drone’un yine sanal uygulama ikonları üzerinden kontrolü de yayınlanan videodaki çarpıcı detaylar arasında. Hololens’in kişisel kullanımın yanı sıra eğitim ve iş dünyası için de ilginç yenilikleri beraberinde getireceği açık. Microsoft’un sanal gerçeklik gözlüğüne ilişkin paylaştığı videoyu haberin devamında izleyebilirsiniz.

Microsoft Edge de tanıtıldı

Microsoft Build 2015’te Microsoft tarafından açıklanan önemli konulardan bir diğeri de merakla beklenen yeni internet tarayıcısı hakkındaki detaylardı. Tarayıcının adının Microsoft Edge olarak belirlendiği bilgisini paylaşıldı. Microsoft Edge, Windows 10‘lu bilgisayar, tablet ve telefonlarda önyüklü halde gelecek.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın