Seagate’in 10 TB’lık diskleri Türkiye’de

Veri depolama çözümleri üreticisi Seagate, dahili disk portföyüne eklediği 10 TB’lık disklerini Türkiye’de satışa sundu. Kullanıcıların sahip olduğu dijital içeriğin boyutunun her geçen gün artması göz önüne alınarak üretilen yeni Seagate 10TB disklerinin tanıtım etkinliğinde konuşan Seagate Türkiye Yöneticisi İlknur Baydak, 2020 yılında 20 TB’lık disk üretmeyi planladıklarını belirtti.

İlknur Baydak; bilgisayarlar için BarraCuda ve FireCuda, NAS sistemleri için IronWolf, görüntüleme ve video kayıt sistemleri için de SkyHawk güvenlik disklerini içinde bulunduran Guardian Serisi’nin, farklı kullanım alanları göz önünde bulundurularak üretildiğini ifade etti.

Seagate Türkiye Yöneticisi İlknur Baydak

Dünyadaki kurumsal verinin yüzde 60’ının Seagate disklerinde depolandığını açıklayan Baydak, bu sayede özellikle işletmelerin ihtiyaçlarını daha iyi analiz edebildiklerinin altını çizdi.

Veri diyeti zorunlu hale geldi!

Dünya genelinde üretilen veri miktarının inanılmaz rakamlara ulaştığına ve veri depolama teknolojilerinin verinin hızına yetişmekte zorlandığına dikkat çeken İlknur Baydak, şunları söyledi:

2020 yılında 44ZB (ZettaBayt) veri yaratılacağını düşünüyoruz. Bu, 2 yıl önce yaratılan verinin 10 katı büyüklüğünde. Mevcut kapasitelerle bu verinin yalnızca 9.9ZB’lık kısmı depolanabiliyor. Maalesef henüz her veriyi saklayamayacağımızın farkında değiliz. İşte bu yüzden hem bireysel hem de kurumsal kullanıcılara veri diyeti önermeye başladık.”

Şirketin yayınladığı basın bültenindeki bilgilere göre Seagate’in yeni ürünleri ve özellikleri şöyle:

BarraCuda Diskleri

Seagate’in dizüstü ve masaüstü bilgisayar için geliştirdiği BarraCuda ve FireCuda diskleri, 2.5 ve 3.5 inç olmak üzere iki farklı boyutta satışa sunuluyor. Yüksek kapasite, ekonomik fiyat yaklaşımı ile ortaya çıkan BarraCuda’nın 2.5 inç formundaki diski altı farklı kapasiteye sahip. (500GB, 1TB, 2TB, 3TB, 4TB, 5TB) 3.5 inç formundaki diski ise beş farklı kapasiteyle satışa sunulacak. (500GB, 1TB, 2TB, 3TB, 4TB)

Yine 3.5 inç formundaki BarraCuda Pro diski ise 4, 6, 8 ve 10TB olarak raflarda yer alacak. 10TB kapasiteli disk, 7200 RPM ve 7/24 çalışabiliyor. Özellikle ofis profesyonellerinin, oyuncuların ve performans kullancılarına yönelik BarraCuda Pro’nun garanti süresi de 5 yıl olacak. 2 yıllık ücretsiz veri kurtarma hizmeti de ürünle birlikte sunuluyor.

FireCuda Diskleri

FireCuda ise Seagate’in hibrit diski. Sabit disk ve SSD’nin bir araya gelmesiyle (HDD+SDD=SSHD) oluşan disk, flash teknolojisi sayesinde emsal sabit disklere göre 5 kat daha hızlı bir performans sergiliyor. FireCuda’nın kapasite seçenekleri 1 ve 2TB’dan oluşuyor.

IronWolf Diskleri

NAS çözümleri için üretilen IronWolf diski, çoklu sürücü sistemlerinde titreşimi azaltmak için RV (döngüsel titreşim) sensörlerine sahip. Bu sensörler NAS sistemlerinin performansını ve ömrünü artırıyor. Gelişmiş güç yönetimi ile enerji tasarrufu sağlayan disk, 3.5 inç boyutlarında. Yıllık 180TB’lık iş yükü oranı sunan IronWolf’un 1TB’dan 10TB’a kadar kapasite seçenekleri mevcut. Bu disk 1 ila 8 yuvalı NAS’larda kullanılabiliyor.  Yıllık 300TB’lık iş yükü oranı sunan IronWolf Pro ise 16 yuvalı NAS’lara kadar kullanılabiliyor. Bu diskin kapasite seçenekleri arasında 2, 4, 6, 8 ve 10TB yer alıyor. 2 yıllık ücretsiz veri kurtarma hizmeti de ürünle birlikte sunuluyor.

SkyHawk Diskleri

Görüntüleme ve video kayıt sistemlerine yönelik ilk disklerini 10 yıl önce üretmeye başlayan Seagate’in 7/24 izleme ortamları için ideal hale getirilen SkyHawk diskleri, 64 adet HD kamerayı destekleyen bir yapıya sahip. Diskin 1TB’dan 10TB’a kadar kapasite seçenekleri bulunuyor. Skyhawk Güvenlik diskleri RV (döngüsel titreşim) sensörleri sayesinde içsel ve dışsal titreşimi tolere edip arızaya uğramadan, uzun süre sorunsuz kayda imkan veriyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın