Seçimde verdiğiniz oyun, cep telefonu ile fotoğrafını çekerseniz ne olur?

Türkiye, 7 Haziran Pazar günü yapılacak olan Genel Seçim 2015 için sandığa gidiyor. 18 yaşını doldurmuş ve seçmen kütüğünde kaydı bulunan tüm vatandaşlar, bu pazar günü 08.00 – 17.00 saatleri arasında TC kimlik numarasını taşıyan herhangi bir resmi belgeyle oyunu kullanabilecek. Peki yanımızdan ayırmadığımız cep telefonları ne olacak?

Çünkü, seçmenler daha önceki seçimlerde olduğu gibi bu kez de kimisi arkadaşlarıyla sosyal medyadan paylaşmak, kimiyse suç olmasına karşın “Kime oy verdin? Oyunu ver, resmini çek, gönder” diyenlere göstermek için hangi partiye oy verdiğini akıllı telefonları ile çektikleri fotoğraflarla belgeleme yoluna gidiyor. Hal böyle olunca, sadece akıllı telefon ve tablet kuşağının değil, tüm kullanıcıların anlamakta güçlük çektiği, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) oy verme işlemleri sırasında uygulanması gereken en güncel cep telefonu yasaklarına bir göz atalım, dedik. “Yasak var ama uygulama keyfi” (iyi ki de öyle diyelim!) olunca “Ben çektim birşey olmadı” diyen çok. Ancak sandık kurulu ve ilçe seçim kurulu başkanlarının yetkili olduğu YSK’nın bu konudaki düzenlemeleri şöyle:

 

1 – Sandığın olduğu yerde, telefonla görüşme yapmak yasak

oy-verme-telefon

Sandık kurulunun görev yaptığı yerde cep telefonu ile görüşme yapmak yasak. Ancak sandık kurulu başkan ve üyelerinin, görevleri gereği yapacağı görüşmeler bu hükmün dışında. Bu hükme aykırı davranan kimseler kurul başkanı tarafından uyarılır. Bu uyarıya rağmen görüşmesini sürdüren kimse, derhal oradan çıkarılır.

 

2 – Telefonun, oy vermeden sandık kuruluna emanet edilmesi gerek

sandik-kurulu

“Kapalı oy verme yerinde seçmenin uyması gereken kurallar” kapsamında, seçmenlerin; cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla kapalı oy verme yerine girmesi yasak. Bu tür cihazların, kapalı oy verme yerine girmeden önce kapatılarak sandık kurulu başkanına teslim edilmesi ve oy kullanma işlemi bittikten sonra da seçmene iade edilmesi gerekiyor.

 

3 – Cep telefonu ile kapalı oy verme kabinine girenin, oyu iptal edilebilir

oy-kabin

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla kapalı oy verme kabinine girmek yasak. 298 sayılı Kanun’a göre bu tür cihazları oy verme esnasında kullanmakta direnen kişilere karşı her türlü tedbiri almaya ve oy kullandırmama konusunda sandık kurulu ve ilçe seçim kurulu başkanları yetkili.

(Unutmadan, dünya artık oy verme işlemlerini akıllı telefonlar için geliştirilen mobil uygulamalar üzerinden yapmaya yöneliyor!)


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın