Selfie çılgınlığı 2015’te dudak estetiklerine rekor kırdırdı!

Akıllı telefonların ön kameralarına yeni yeni teknolojilerin eklenmesine yol açan Selfie çılgınlığı, filtre uygulamalarını çoktan aştı. Selfie dudak estetiği ameliyatlarına da yansırken, Amerikan Plastik Cerrahi Derneği’nin (American Society of Plastic Surgeons – ASPS) verilere göre ABD’de 2015 yılında dudak estetiği yaptıranların sayısı rekor kırdı. Derneğin açıkladığı resmi rakamlara göre geçen yıl yapılan dudak estetiği ameliyatlarının sayısı 27 bini açtı ve bu estetik ameliyatı yaptıranların en önemli sebebi ise selfie fotoğraflarında daha dolgun dudaklara sahip olmak.

Amerikan Plastik Cerrahi Derneği Başkanı David Song, “Selfie çağında yaşıyoruz. Sosyal medyada sürekli kendi fotoğraflarımıza bakıyoruz ve dudaklarımızın nasıl göründüğüyle yakından ilgileniyoruz” dedi. Song’un verdiği bilgiye göre selfie kaygısıyla yapılan dudak estetiği ameliyatları, 2000 yılından bu yana en fazla artan ikinci estetik ameliyatı türü olmuş.

Çoğu kişinin gizlice dudak implimantı yaptırdığına dikkat çeken dernek, estetik yaptırmak için gelenlerin çoğunun selfie fotoğraflarındaki yüz ifadelerinde “Şahane bir hayatım var!” mesajı vermeyi istediğinin altını çiziyor. Fotoğrafçılık uygulamalarına özel “dudak filtreleri” bile aynı kaygılarla yoğun talep görüyor.

İşin sırrı ‘Altın Oran’

altin-oranAmerican Society of Plastic Surgeons, cinsiyet dağılımını vermese de aralarında erkeklerin de bulunduğu dudak implimantı yaptıranların toplam sayısının 2015’te 27 bini geçtiğini belirtiyor.  2000 yılında 18 bin seviyesinde olan bu rakam, 2014’te ise 26 bin imiş. Ancak 2015’te sayı ile birlikte sebep olarak “Daha iyi Selfie”yi gösterenlerde ciddi artış var.  “Dudak”taki gibi benzer kaygılarla, burun estetiği ameliyatı olanların sayısı ise 217 bini aştı.

Selfie ile birlikte insanların dudak ve burunlarının estetiğini daha fazla kafaya taktığına dikkat çeken uzmanlar, matematik ve sanattaki “Altın Oran” kavramının artık selfie fotoğraflarının da olmazsa olmazı olduğuna değiniyor. Fotoğrafçılıktaki “Altın Oran” kuralına göre kadraj yatay ve dikey olarak üç eşit parçaya bölünüyor. Bölünen parçaların kesiştiği noktaları kendinize merkez olarak kullanırsanız, “Altın Oran”ı elde etmiş oluyorsunuz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın