Sharp, dünyanın ilk 4K akıllı telefon ekranını tanıttı

Sharp, dünyanın ilk 4K çözünürlüğe sahip akıllı telefon ekranını tanıttı. Japon teknoloji şirketinin geliştirdiği 5.5 inç büyüklüğündeki IGZO ekran paneli ile akıllı telefonlarda çözünürlük 3840 x 2160 (4K) piksele çıkacak.

Full HD’ye göre dört kat daha fazla çözünürlük sunan bu “Ultra HD” ekran ile televizyonlarla tanıştığımız 4K ekran teknolojisi, akıllı telefonlara da sıçramış oldu. 2016 yılında üretimine başlanacak olan 4K akıllı telefon ekran paneli, 806 (ppi) piksel yoğunluk değerine sahip.

Bu değer, Samsung’un son amiral gemileri Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modellerinde 577 ppi (ki piyasadaki en yüksek değer, bu modellerde bulunuyor), Apple’ın iPhone 6 Plus modelinde ise 401 ppi seviyesinde.

iPhone 7’de kullanılabilir

iphone-7-prototip

Diğer bir deyişle Sharp’ın 4K ekranı ile birlikte gelecek yıldan itibaren akıllı telefonların ekran kalitesi de en az yüzde 40 artacak.  Bu arada Apple’ın iPhone 7 modelinde Sharp’ın 4K IGZO ekranını kullanmaya hazırlandığını da belirtelim.

Samsung’un Galaxy Note 5 modelinde kullanmayı planladığı 4K AMOLED ekranın duyulmasının hemen ardından harekete geçen Japon teknoloji firması Sharp’ın bu atağıyla, 2016 yılından itibaren akıllı telefonlarda 4K rekabetininin yaşanacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Sharp’ın tanıttığı 4K akıllı telefon ekran panelinin teknik özelliklerini aşağıdaki slaytlardan inceleyebilirsiniz.

 

sharp-4k-1

sharp-4k-2

sharp-4k-3


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın