Siber Yıldız yarışmasının kazananları belli oldu

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) düzenlediği Siber Yıldız “Bayrağı Yakala” yarışmasının kazananları belli oldu. BTK’nın ulusal siber güvenlik ordusunu oluşturmak içni düzenlediği arışmada ödül kazanan 15 grupluk/kişilik nihai liste, BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan tarafından duyuruldu

Türkiye’nin siber savunmasına destek verecek gençleri belirlemek amacıyla 20 Ocak 2017’de düzenlenen Siber Yıldız yarışmasına 12 bin 416 bireysel, 1256 grup kayıtlı yarışmacı katıldı.

Katılımcıların bir kısmı, BTK bünyesindeki Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’nde (USOM), bir kısmı da kamudaki siber güvenlik alanlarına da yönlendirilerek istihdam edilecek. 

Bilgi ve yeteneklerin ölçüldüğü yarışma sonucunda mezuniyet şartı veya çalışma tecrübesi aranmaksızın belirlenen katılımcıların bir kısmına da eğitim imkânları verilecek. BTK, ayrıca dereceye girenlere farklı miktarlarda Cumhuriyet altını hediye edecek.

Beyaz şapkalı hacker ordusu kurulacak

BTK, siber güvenlik uzmanları ve yarışma kapsamında seçilen gönüllü siber güvenlik ekiplerinden ‘beyaz şapkalı hacker ordusu’ oluşturacak. Kurumun yarışma kapsamında ulusal siber olayların önlenmesi ve siber güvenliğin sağlanması amacıyla açtığı iş ilanına 25 bin başvuru gelmişti. 

Yarışma sonuçlarının kopya ve cevap paylaşımları nedeniyle diskalifiyeler belirlendikten sonra açıklandığını da belirtelim.

Siber Yıldız yarışmasının kazananları şu isimlerden oluştu:


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın