Silikon Vadisi’nde işinden olanların sayısı ikiye katlandı!

Teknoloji dünyasının kalbinin attığı, Google, Apple, Facebook, HP, Intel ve IBM gibi devlere ev sahipliği yapan ABD’nin Silikon Vadisi’nde bu yılın ilk çeyreğinde işten çıkarılanların sayısı iki katına çıktı. Silikon Vadisi iş imkanları giderek daralırken, teknoloji devlerinin işten çıkarma programları, bölgedeki istihdam rakamlarına da yansıdı.

California İstihdam Birimi’nin (California WARN Act.) son verilerine göre 2015 yılının ilk çeyreğinde 1515 kişinin işsiz kaldığı Silikon Vadisi’nde 2016 yılının 3 ayı sonunda 3135 kişi işsiz kaldı. Bölgede işten çıkarılanların sayısı bir yıllık dönemde yüzde 107 arttı. Söz konusu rakam 2014 yılının aynı döneminde ise 1330 olmuştu.

Üstelik bu sayılar, eyalet kapsamında bulunan ve en az 75 kişi çalıştıran firmaların 50 ve üstü çalışanını işten çıkardığı rakamları içeriyor. Diğer bir deyişle teknoloji alanındaki yetenekli çalışanların yüksek maaş hayalleriyle deyim yerindeyse kapağı atmaya çabaladığı Silikon Vadisi’nde işinden olanların sayısı çok daha yüksek.

Hayat pahalı, teknolojide iş olanakları azaldı

Silicon-Valley-ProtestApple, Twitter ve Yahoo başta olmak üzere Silikon Vadisi’nin önde gelen teknoloji şirketlerini finansal değer kayıplarının tetiklediği süreci değerlendiren Wells Fargo Kıdemli Ekonomisti Mark Vitner, “7 yıldır bir büyüme sürecindeyiz. Bu nokta bize bir gerileme dönemine girdiğimizi gösteriyor. Bu bir durgunluk/resesyon belirtisi olmayabilir ama gelgitli bir dönemde olduğumuzu düşünüyorum” diyerek, Silikon Vadisi’nde iş arayanlara pek de sıcak umut dolu mesajlar vermiyor.

Vitnet, “Teknoloji sektöründe istihdam artışı yavaşladı, hayat pahalılığı da giderek artıyor. Bu da çoğu insanı zor duruma sokuyor” diyor. Silikon Vadisi iş imkanları ile teknoloji profesyonellerine eski yıllardaki gibi umut vermekten uzak kalırken, Morgan Stanley analisti Vance Edelson ise teknoloji devlerinin azalan talep dengelerine bağlı olarak bölgedeki istihdamda hafif bir yavaşlama daha beklediklerini belirtiyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın