Dünyanın ‘en güvenli’ telefonu 20 bin dolara satışa çıkıyor

Dinlenme skandalları, veri sızıntıları, internette çarşaf çarşaf yayınlanıp satılan kimlik bilgileri, özellikle akıllı telefon kullanıcıları oldukça tedirgin etmiş durumda. Tam da böyle bir gündemde, İngiliz-İsrail ortak girişimi Sirin Labs da “Telefonum dinleniyor mu?” endişesinden yola çıkarak, yüksek güvenlik önlemleriyle geliştirdiği “Sirin Labs Solarin” adlı ilk akıllı telefonunu gelecek ay tanıtmaya hazırlanıyor.

solarinYüksek güvenlikli telefonu için dün 72 milyon dolarlık yeni yatırım aldığını duyuran Sirin Labs’in gelecek ay Londra’da açacağı ilk mağazası ile birlikte satışa sunulacak olan telefonun fiyatı ise tam 20 bin dolar (yaklaşık 57 bin TL)! Özellikle üst düzey yöneticiler için tasarlanan Sirin Labs’in akıllı telefonu, özel olarak tasarlanmış Android işletim sistemi ile sunulacak.

Askeri güvenlik standartlarında geliştirilen telefonun detayları henüz mevcut değil ancak Sirin Labs’in kurucu ortağı Moshe Hogeg, “Bu telefon şu anda piyasada olmayan en iyi teknolojilerle askeri güvenliği bir arada sunacak” dedi. Telefonun fiyatının 20 bin dolar seviyesinde olacağını belirten Hogeg, Hack’lenerek önemli ticari bilgilerini kaybeden ABD ve Avrupa’daki bir çok üst düzey yöneticinin, bu fiyatı ödemeye dünden razı olduğunu söyledi.

‘Sirin Labs Solarin akıllı telefonların Rolls-Royce’u’

İngiltere ve İsrail’in yanısıra İsviçre ve İsveç’te ofisleri buluna Sirin Labs’in yapısı da oldukça ilginç. 2012 yılında kurulan şirket 72 milyon dolarlık son yatırımını Kazak işadamı Kenges Rakishev le Çinli sosyal ağ Renren’den almış. Yüksek güvenlikli akıllı telefon fikri de aynı zamanda Sirin Labs’in kurucu ortakları arasında yer alan Kazak işadamı Rakishev’in 2013 yılında telefonunun ‘hack’lenmesi sonrasında doğmuş.

sirin-labs-solarin-telefonRolls-Royce ve McLaren Automotive’in marka yöneticisi Giles Clayton-Jones ise Sirin Labs’in Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı. Bu yüzden Sirin Labs’in telefonu Solarin’e şimdiden “Akıllı telefonların Rolls-Royce’u” denilmeye başlanmış.

Mayıs 2016’da tanıtılacak olan Sirin Labs’in yüksek güvenlikli telefonunun ne zaman hangi ülkelerde satışa sunulacağı henüz netlik kazanmadı. Ancak 20 bin dolarlık fiyat etiketine karşın, veri güvenliği ve dinlenme tartışmalarının hiç bitmediği Türkiye’de de politikacılar ve iş dünyasının bu telefona yoğun ilgi göstereceği açık. Sirin Labs ve Solarin hakkındaki gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın