Amazon Chime ile görüntülü konferansta Skype’a rakip oldu

Amazon Web Services (AWS) toplantılar için yüksek ses ve görüntü kalitesi ile görüşme imkanı sunan bütünsel iletişim hizmeti Amazon Chime’ı duyurdu. Amazon Chime ile yüksek ses ve görüntü kalitesine sahip toplantılar tek bir tuşla başlatabiliyor, toplantılara ister sunucu ister katılımcı rolüyle katılabiliyor, ‘chat’ yapabiliyor, içerik ve ekran paylaşımı gerçekleştirebiliyorlar.

Amazon’un Microsoft’un Skype’ına rakip olarak sunduğu kurumlar için toplantı çözümü Chime, toplantı başlayınca bütün katılımcıları aradığından, toplantıya katılmak için uygulamadaki tek bir tuşa basmak yeterli oluyor.

PIN kodu girmeye gerek olmayan Amazon Chime tüm katılımcıların görsel bir listesini sunuyor ve herhangi bir katılmcı gürültü yapan diğer bir katılımcının hattını sessize alarak sorunu çözebiliyor. Kullanıcılar Android, iOS, Mac, ve Windows bazlı cihazlar üzerinden toplantılara katılabiliyor ve masaüstü bir cihazdan mobile veya bir aplikasyondan diğerine rahatlıkla geçebiliyorlar.

PIN kodu gerektirmeden tek tuşla katılım

Mevcut kurumsal rehberlere entegre edilebilen Amazon Chime, şirketlerin BT yöneticilerine kurum çapında kimlik kontrolü yapma ve erişim hakları yönetimi imkanı veriyor.

Amazon Chime’ın diğer öne çıkan özellikleri şöyle:

  • Gürültü önleyici ses ve HD görüntü: Sahip olduğu gürültü önleyici geniş bant ses teknolojisi ile net HD görüntü kalitesini eşleştiren Amazon Chime ile videolar tüm cihazlar ve toplantı odalarındaki video sistemlerinde, güncelleme gerektirmeden, etkin şekilde çalışabiliyor.
  • Tek tuşla katılabilen toplantılar: Katılmcıları akılda tutması zor PIN kodları girmek zorunda bırakmak yerine Amazon Chime toplantının başlangıç saatinde kullanıcıları arıyor ve tek bir tuşla toplantıya katılmalarına imkan veriyor. Geç kalacak olanlar “geç kalacağım” tuşuna basarak diğer katılımcıları haberdar edebiliyor.
  • ‘Az önce kim katıldı’: Toplantı başladıktan itibaren Amazon Chime tüm katılımcıların listesini güncel şekilde ekrana yansıtarak, kimin katıldığını, kimin geç geldiğini ve kimin katılamayacağını görmeyi sağlıyor. Kullanıcılar gürültünün nereden geldiğini bilebiliyor, bu da arkadan gelen rahatsız edici klavye vb. sesleri – o kullanıcıyı sessize alarak- engelleme imkanı veriyor.

  • Tüm cihazlarla senkronize çalışma: Amazon Chime en baştan mobil kullanım için tasarlandı. Android, iOS, Mac ve Windows, platformlarında kolayca kullanılabilen uygulamalar sayesinde Amazon Chime toplantı ve chatlerin senkronize şekilde yürümesini sağlıyor. Kullanıcılar toplantıya herhangi bir cihazdan katılabiliyor veya toplantı esnasında bir cihazdan diğerine geçebiliyor.
  • Ortak çalışma ve paylaşım imkanı: Toplantı sırasında herhangi bir katılımcı, yöneticiden sıra ve söz istemeye veya farklı bir uygulama açmaya gerek duymaksızın, anında ekranını paylaşabiliyor. Toplantı sonrasında da devam edecek ortak çalışmalar için Amazon Chime “chat room”lar sayesinde tek bir yerde ortak çalışmalar yapılmasına, chat detaylarının saklanmasına ve referans için başvurulacak dosyaların paylaşımına olanak veriyor.

Amazon Chime paketlerinin fiyatları ne kadar?

Amazon Chime’in 2 kişiye kadar görüntülü konferans, “chat” ve “chat room” imkanı sunan temel “Chime Basic” paketi ücretsiz olarak sunuluyor. Buna ek olarak ekran paylaşma ve kurumsal rehber entegrasyonu içen “Chime Plus” paketi kullanıcı başına aylık 2.5 dolar olarak ücretlendiriliyor. 100 kişiye kadar görüntülü konferans yapma imkanı sunan “Chime Pro” paketinin kullanıcı başına aylık ücreti ise 15 dolar. 

Özellikle kurumsal dünyada Skype’a ciddi bir alternatif olarak sunulan Chime ile ilgili detaylı bilgilere buradan erişebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın