Snapchat uygulamasının bilinmeyen 11 özelliği

Snapchat’i kullananlar veya kullanmayı düşünenler, bu yazı sizin için… Snapchat uygulamasının hiç bilinmeyen 11 özelliğini bir araya getirdik. Kullanıcıların son dönemlerde başında kalkmadığı Snapchat uygulamasında birçok yeni ve bilinmeyen özellik bulunuyor. Discover, Selfie Lenses, konum etiketleri ve yeni video özelliklerini bilmiyorsanız bu yazı tam sizin için. 11 maddelik hazırladığımız listeye hızlıca bir göz atarak Snapchat’in bilinmeyen özelliklerine hakim olabilirsiniz. İşte Snapchat uygulamasının bilinmeyen 11 özelliği…

 

1- Keşfet (Discover) ile zengin içeriğe ulaşın

discover-kesfet-snapchat

Snapchat’in ‘discover’ özelliğine, parmağınızı uygulamanın ana ekranından sağa doğru kaydırarak zengin içeriğe ulaşabilirsiniz. Burada Snapchat günlük taze hikayeler ve şirketlerden gelen videolar bulunuyor. Comedy Central, Discovery Channel, Mashable, Vice, ESPN ve CNN olmak üzere 11 adet farklı içerik kaynağı bulunuyor.

 

2- Şehirlere ve etkinliklere ‘canlı’ bağlantı yapın

live-canli-snapchat

İş temposundan dolayı dünyanın her şehrindeki etkinliklere gidebilmek mümkün değil. Bunun için mutlaka Snapchat’in ‘Live’ yani canlı özelliğini kullanın. Dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen etkinleri izlemenizi sağlayan bu özellik aynı zamanda inanılmaz kafa dağıtıyor. Mutlaka deneyin.

 

3- İsimlerin yanında duran emoji işaretleri nedir?

emoji-anlamlari-snapchat

’Hikayeniz’ kısmında farklı farklı emoji karakterleri görürseniz şaşırmayın. Çünkü bu işaretlerin birçok anlamı var. Emoji anlamları şu şekilde; İki kalp: Yakın arkadaşlar, Gözlüklü Surat: Aslında çok da yakın arkadaşım değil, Zoraki gülüş: Arkadaşımın arkadaşın, Yarım gülüş: Şov için arkadaşlık, Normal gülüş: Çok yakın olmasa da arkadaşsınız, Ateş: Ayrılmaz ikilisiniz.

 

4- Konum etiketleri ile eğlenceyi arttırın

konum-etiket-snapchat

Snapchat’in en başarılı olduğu alanlardan biri. Dünyanın birçok ili için tasarlanan konum etiketleri, gittiğiniz yerlere özgü sembolleri arkadaşlarınıza aktarmanızı sağlıyor. Bu etiketleri kullanmak için ise fotoğraf çektikten sonra ekranı sağa veya sola kaydırmanız yeterli.

 

5- Şarj durumu etiketini kullanmayı unutmayın

sarj-etiket-snapchat

Kullanıcıların kalan şarj ömrünü fotoğraflara ekleyebilmesini sağlayan bu özellik, şarjı durumunun yüzde 10’un altında veya yüzde 95’in üzerinde olunca görüntüleniyor. Bu etiketi kullanmak için ise fotoğrafı çektikten sonra etiket sayfasında sağa veya sola doğru kaydırma hareketi yapın.

 

6- Video çekerken zoom nasıl yapılır

zoom-yapma-snapchat

Zoom özelliği için kayıt düğmesine basılı tutulurken diğer parmaklarınızla ekranda yukarı aşağı yönde sürükleme işlemi yapmanız gerekiyor. Yani zoom için iki elle kullanım gerekiyor. Ekranda içerden dışarıya doğru kaydırma hareketi yaptığınızda yakınlaştırma (zoom-in) sağlanırken, dıştan içe yapılan kaydırma hareketi ise uzaklaştırmayı (zoom-out) sağlıyor.

 

7- Discover’daki içerikleri paylaşın

discover-snapchat

Biraz önce yukarıda bahsettiğimiz ‘discover’ özelliğindeki içerikleri arkadaşlarına gönderebilirsiniz. Bunun için paylaşmak istediğiniz videoyu veya fotoğrafın üzerine basılı tutun. Ve gönderme tuşuna basın. Daha sonra ise göndermek istediğiniz arkadaşlarınızın ismini listeden seçin ve gönder tuşuna basın.

 

8- Selfie Lenses ile sürpriz yüz ifadeleri yakalayın

selfie-lensleri-snapchat

Snapchat’teki selfie lensleri geçtiğimiz aylarda kullanıcılara sunuldu. Fotoğraf çekerken ekrandaki yüzlere basılı tutunca devreye giren selfie lensleri, ekranı sağa sola kaydırınca değiştirilebiliyor. Neredeyse 2-3 günde bir değiştirilen selfie lenslerini satın alabilmek mümkün.

 

9- Videolarda geri sarma, hızlı ve yavaş çekim özellikleri

video-snapchat

Videoları daha zevkli bir hale getirmek için harekete geçen Snapchat, geri sarma, hızlı ve yavaş çekim özelliklerini kullanıcılara sundu. Snapchat videolarına gelen yeni özellikler, filtre ekleme seçenekleriyle uygulanıyor. Yani video çekimi yaptıktan sonra ekranı sola ya da sağa kaydırarak bu özelliklere ulaşabilirsiniz.

 

10- Selfie lenslerini arka kamerada da kullanın

arka-kamera-snapchat

Selfie lensleri özelliği sadece ön kamera ile kullanılabiliyordu. Ancak Snapchat, gerçekleştirdiği güncelleme ile bu özelliğin artık arka kamera ile de çalışmasını sağladı. Tüm selfie lenslerini akıllı telefonunuzun arka kamerası ile yapabilirsiniz.

 

11- Daha büyük emojiler yapın

buyuk-emoji-snapchat

Snapchat’te çektiğiniz fotoğrafları kelimeler yerine emojilerle anlatmak isteyenler için yeni bir özellik daha var. Fotoğraf çektikten sonra ekranın üstünde yer alan kağıt buttonuna basın. Büyük emoji işaretlerinin yer aldığı bu sayfadaki tüm emojilerin boytunun zoom yaparak daha da büyütebilirsiniz.

 

Hâlâ Snapchat uygulamanız yoksa Android ve iOS için hemen indirebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın