Snapchat bir günde Turkcell ve Türk Telekom’u üçe katladı

Gençlerin popüler sosyal paylaşım ağı Snapchat’in çatı şirketi Snap’in merakla beklenen halka arzı gerçekleştirildi. New York Borsası’nda 17 dolarlık fiyat üzerinden arz edilen yaklaşık 200 milyon adetlik Snap hissesine, beklentilerin oldukça üzerinde talep geldi. ABD borsalarında “SNAP” koduyla işlem görmeye başlayan Snapchat değeri 34 milyar doları aştı.

Borsaya 17 dolardan giriş yapan Snap’in hisse fiyatı ilk günün sonunda yüzde 44 prim yaptı. İlk gününde 7.48 dolarlık artışla 24.48 dolara çıkan Snap’in değeri de daha öncek. tahminleri alt üst etti.

Önceki gün 24 milyar dolar olarak gösterilen Snapcaht’in değeri, oldukça başarılı geçen borsadaki ilk gününün ardından 34 milyar dolara dayandı.

Twitter, Linkedln, Nokia… hepsini solladı

Bu değerle Snapchat, ilk gününden sosyal platformda 2.7 milyar dolarlık Yelp’i, 11 milyar dolarlık Twitter’ı, 26 milyar dolarlık Linkedln’i geride bıraktı. 3.6 milyar dolarlık BlackBerry’yi bir günde yaklaşık ona katlayan Snap piyasa değerinde 30 milyar dolarlık Nokia’yı da solladı.

Daha da çarpıcı olması açısından Turkcell’in piyasa değerinin 7.2 milyar dolar, Türk Telekom’un piyasa değerinin ise 5.4 milyar dolar olduğunu hatırlatalım. Diğer bir deyişle Snapchat’in değeri Türk Telekom ve Turkcell’in toplam değerini yaklaşık üçe katlamış oldu.

Facebook’un 3 milyar dolarını reddetmişti

2011 yılının sonunda kullanıma açılan Snapchat’in kurucusu ve CEO’su Evan Spiegel, 2013 yılında Facebook’un 3 milyar dolarlık satın alma teklifini reddetmişti.

Aradan geçen bu süreçte dünya çapında günlük aktif kullanıcı sayısını 150 milyonun üzerine çıkaran Snapchat hem teknoloji hem de dün itibariyle finans dünyanın yeni yıldızı olduğunu ispatlamış oldu.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın