Gençleri fethetti, sıra borsada! Snapchat ‘halka’ açılıyor

Gençlerin yoğun olarak kullandığı sosyal paylaşım uygulaması Snapchat halka arz çalışmalarına başladı. 2017 yılının Mart ayında borsaya açılmayı planlayan Snapchat’in halk arz büyüklüğü ise tam 25 milyar dolar olacak.

Wall Street Journal’ın haberine göre Snapchat, şirketin ABD borsalarında birincil halka arzı için çalışmalara başladı. Snapchat’in halka arzına aracılık edecek yatırım bankasını, bu yılın Aralık ayında duyurması planlanıyor.

Mart 2017’de planlanan halka arzın büyüklüğünün ise 25 milyar doları bulması bekleniyor. Snapchat’ten konuyla ilgili resmi açıklama henüz gelmedi. Ancak bu rakam, 2014 yılında 168 milyar dolarlık değerle halka açılan Alibaba’dan sonra teknoloji dünyasında en büyük halka arz olacak.  Bu yıl 250 milyon dolar ile 350 milyon dolar arasında reklam geliri elde etmesi beklenen Snapchat için 2017 gelir tahminleri ise 1 milyar doları buluyor. 

Facebook’u reddetti şimdi hepsi taklit ediyor!

evan-spiegel-snapchat

1990 doğumlu olan (26 yaşında) Snapchat’in kurucusu Evan Spiegel’in kişisel serveti 2.1 milyar dolar!

2016 yılının Mayıs ayında 1.8 milyar dolarlık yatırım alan Snapchat’in değeri de aldığı bu yatırımla 18 milyar doları geçmişti. Snapchat’in son verilerine göre günlük aktif kullanıcı sayısı 150 milyonu aştı. Bu rakamla Snapchat, günlük aktif 136 milyon kullanıcısı olan Twitter’ı geride bırakmıştı. 

2011 yılının sonunda kullanıma açılan Snapchat’in kurucusu ve CEO’su Evan Spiegel, 2013 yılında Facebook’un 3 milyar dolarlık satın alma teklifini reddetmişti. Spiegel’in bu kararının ne kadar doğru olduğunu ise aradan geçen süre gösterdi.  Snapchat’in “silinen mesajlar” başta olmak üzere pek çok özelliği, Google, Facebook, Apple, Twitter ve Instagram tarafından taklit edildi.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın