Snapchat kurdu olmak isteyenlerin bilmesi gereken 10 özellik

Sosyal ağlarda hayalet gibi olayım, hiç kimse benim izimi bulamasın diyenlerin son gözdesi Snapchat’in kullanımı hızla artıyor. Gönderilen fotoğrafların en fazla 10 saniye boyunca görüntülenebilmesini sağlayan Snapchat’e her geçen gün birçok yeni özellik de ekleniyor. Siz de Snapchat kurdu olmak istiyorsanız mutlaka aşağıdaki önerilere bir göz atın. İşte Snapchat hakkında bilinmesi gereken 10 özellik…

1- Saniye ayarı

snapchat-saniye-ayari

Snapchat’i ilk kez yükleyenlerin hiç farkına bile varmadığı özelliklerden biri saniye ayarı. Standart olarak 3 saniyelik ayarla gelen Snapchat’te bu ayar değiştirilmediğinde karşı tarafı gıcık edebiliyor. Bu ayar için fotoğraf çekme ekranının sol alt köşesindeki 3 yazan seçeneği daha uzun veya daha kısa hale getirmeniz gerekiyor.

2- Ayar çekin

Snapchat-ayarlari

Kural bir, yeni olduğunuz sosyal ağlarda mutlaka ayarlarına bir el atın. Bu kural Snapchat için de geçerli. Snapchat uygulamasının sağ üst köşesinde yer alan dişli ikonuna basarak ‘ayarlar’ bölümüne girin. Ardından ‘Yönet’ sekmesine tıklayarak size uygun ayarları açıp kapatabilirsiniz. Bu bölümde filtreler, ön kamera flaş ayarı, özel metin, tekrarla ve en iyi arkadaş sayısı ayarları bulunuyor. Böylece Snapchat’i daha kendinize uygun bir şekilde kullanabilirsiniz.

3- İçimde bir sanatçı yatıyor

snapchat-resim-cizme

Snapchat’te fotoğraf çektikten sonra sağ üstteki kalem ikonuna basın. Renk değiştirmek için renk paletinden değişiklik yapabilirsiniz. Ve Snapchat’iniz çizim için hazır. Çizdiklerinizi geri almak ekranın sağ üstündeki ok işaretini kullanabilirsiniz.

4- Instagrammış gibi çek

snapchat-filtreleri

Yanlış duymadınız. Snapchat’te de Instagram’da olduğu gibi filtreler bulunuyor. Fotoğraf çektikten sonra sağa veya sola doğru kaydırarak filtrelere ulaşabilirsiniz. Hatta saat, derece ve hız gibi farklı filtre seçenekleri de bulunuyor.

5- Ön kamerada flaş

Snapchat-flas-on-kamera

Evet ön kameranızda bir flaş bulunmuyor. Ancak Snapchat, yeni özelliğiyle beraber ışıksız ortamda ön kamerayla fotoğraf çekmek mümkün. Yapmanız gereken ise sadece ön kamerayla fotoğraf çekerken sol üst köşedeki flaş özelliğini aktif hale getirmek.

6- Selfieye hızlı geçiş

Snapchat-kamera-degistirme

Bir ünlü gördünüz ve acil olarak ön kamerayı çalıştırmanız gerekiyor. Bunun için kamerayı değiştirme tuşuna basmayın. Snapchat’te ekrana iki kez dokununca hızlı bir şekilde kameralar arası geçiş sağlanıyor.

7- Ortaya karışık!

snapchat-oyku-ayari

Snapchat’te her çektiğiniz fotoğrafı arkadaşlarınıza göndermek zorunda değilsiniz. Kendi öykünüze ekleyerek tüm arkadaşlarınızın görmesini sağlayabilirsiniz. Öykünüzdeki fotoğraflara kimin baktığını da öğrenebilmek mümkün.

8- Oynatalım Uğur’cum

snapchat-fotograf-gecme

Snapchat’in ‘öyküler’ kısmında bazen birçok fotoğraf birikebiliyor. Siz de zamandan kaybından korkanlardansanız arkadaşlarınızın tüm fotoğraflarına bakmak zorunda değilsiniz. Ekrana basılı tuttuktan sonra diğer parmağınızla ekrana bir kez dokunun ve fotoğrafı geçin.

9- Aaa çok güzel çıktım

facebook-fotograf-kaydetme

Fotoğraf paylaşımı yaparken beğendiğiniz fotoğrafları cihazınıza kaydetmek mümkün. Fotoğraf çektikten sonra ekranın sol alt köşedeki simgeye basın. Fotoğrafınız artık albümünüzde…

10- Can simidi

snapchat-ses-dugmesi

Özellikle selfielerin en zor kısmı çekme tuşuna basmak. Snapchat bunu düşündü ve telefonların ses kısma tuşunu deklanşör özelliğine çevirdi. Bu tuşa bir kere basanlar fotoğraf çekiyor. Basılı tutanlar ise video çekiyor.

Hâlâ Snapchat kullanıcısı değilseniz, iOS’a buradan, Android’e ise buradan indirebilirsiniz.


Yorumlar

yorum

2 comments

  1. Betül

    Discover bölümü ve yüz değiştirme özelliği çalışmıyor. Bu telefonun sürümü ile mi alakalı ? Yapılabilecek bir şey var mı ?

  2. Snapkurdu

    Acaba telefon numaramin kayitli oldugu kisileerin brni bulamamasi icin ne yapmaliyim?Yalvaririm acil cevap

Bir Cevap Yazın