‘Borsa’ adı bile yetti, Snapchat’in değeri 35 milyar dolara çıktı

Borsada işlem görmek için çalışmalara başlayan sosyal paylaşım uygulaması Snapchat’in değerlemesi 25 milyar dolardan 35 milyar dolara çıktı. Snapchat piyasa değeri Mayıs 2016’da 18 milyar dolar seviyesindeydi.

Konuya yakın kaynakların Bloomberg’e verdiği bilgiye göre Snapchat’in halka arz edilmesi planlanan hisselerin toplam tutarı 4 milyar dolara çıkarıldı.

Bu tutar üzerinden Snapchat’in değeri de daha önce duyurulan 25 milyar dolardan 35 milyar dolara yükselmiş oldu. Birincil halka arz büyüklüğü konusunda henüz son kararın verilmediği şirketin, değerinin 40 milyar dolara ulaşabileceği de konuşulanlar arasında.

Adı artık ‘Snapchat’ değil, ‘Snap’

snap-inc2017 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşmesi beklenen halka arz için Snapchat, aralarında Morgan Stanley, Goldman Sachs, JP Morgan, Deutsche Bank, Barclays ve Credit Suisse’in de olduğu dev yatırım bankaları ile aracılık anlaşması yapmıştıSnapchat’in halka arz çalışmaları öncesi adını “Snap Inc.”, faaliyet alanı ve tanımını da “kamera şirketi” olarak değiştirdiğini de hatırlatalım.

snapchat-uygulama-dogum-gunuSnapchat’in halka arzının, Kasım 2013’te borsaya açılan Twitter‘dan sonra sosyal medya şirketleri arasında en büyük halka arz işlemi olması bekleniyor.

Kullanıcı sayısı 150 milyonu aştı

Gelecek yılın ilk çeyreğinde gerçekleşmesi beklenen işlem aynı zamanda 2014 yılında 168 milyar dolarlık değerle halka açılan Alibaba’dan sonra teknoloji dünyasında en büyük halka arz olacak.

Mart 2017’de ABD borsalarında işlem görmeye başlaması beklenen Snapchat’in günlük aktif kullanıcı sayısı 150 milyonu geçiyor. Bu yılki gelirleri 350 milyon doları bulması beklenen Snapchat’in 2017 yılındaki gelirlerinin ise 1 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın