Snapchat kullanıcıları günde 10 milyar video izliyor!

Son dönemlerin açık ara en popüler sosyal ağ uygulaması olan Snapchat’te günde izlenen video sayısı 10 milyara ulaştı. Bir yıl önce video özelliğini kullanıcıların beğenisine sunan Snapchat’te günlük izlenen video sayısı son 2 ayda 2 milyar, son 5 ayda ise 4 milyar arttı. Kasım 2015’te 6 milyar olan günlük Snapchat video izleme sayısı, Şubat 2016’da 8 milyara ulaşmıştı. 

Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı Snapchat’in son rakamlarına göre günlük aktif kullanıcılarının üçte birinden fazlası video snap özelliğini kullanıyor. Snapchat CEO’su Evan Spiegel’in Şubat ayında açıkladığı son rakamlara göre Snapchat’ın günlük aktif kullanısı sayısı 100 milyonu geçiyor.

snapchat-video-geri-sarma-yavas-hizli-cekim

Snapchat kullanıcıları videolarında en çok “Geri Sarma”, “Hızlı Çekim” ve “Yavaş Çekim” özelliklerini kullanıyor.

Günlük aktif kullanıcılarının yüzde 60’ı, ‘Hikayeler’ini paylaşıyor veya arkadaşlarına ‘snap’ gönderiyor. Bu 100 milyon Snapchat kullanıcısı, günde ortalama 25 dakika ile 30 dakikasını Snapchat uygulamasında geçiriyor.

Video izleme alanında Snapchat’in en büyük veya belki de tek rakibi ise hiç şüphesiz ki Facebook. Kasım 2015’te açıklanan son verilere göre Facebook’ta günlük izlenen video sayısı ise 8 milyar.

Diğer bir deyişle günlük 100 milyon aktif kullanıcısı olan Snapchat, günlük aktif 1 milyarı aşkın kullanıcısı olan dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook’u video izleme alanında geçti.

facebook_video

Ancak Facebook’un bu ayın başında öncelikli olarak onaylanmış hesaplar için kademeli olarak devreye aldığı canlı video yayını özelliği Facebook Live sonrası, Snapchat ile Facebook arasındaki video savaşlarının nasıl şekilleneceği merak konusu. 

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg‘in önceki gün açıkladığı verilere göre sosyal ağın günlük aktif kullanıcılarının günde ortalama 50 dakikayı Facebook, Instagram ve Messenger platformlarında geçirdiğini de hatırlatalım.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın