Snapchat’e ‘yüz değiştirme’ geldi, ‘hız filtresi’ ise kaza raporlarına girdi!

Geçtiğimiz günlerde üç boyutlu çıkartma (3D sticker) yeniliğini kullanıcılarına sunan Snapchat uygulamasına, son dönemlerin popüler özelliği “yüz değiştirme” de eklendi. Snapchat’in iOS ve Android uygulamalarına gelen son güncellemeyle artık kullanıcılar “yüz değiş tokuşu” (Face Swap) yapabiliyor.

Snapchat yüz değiştirme özelliği, galerinizden seçtiğiniz fotoğrafa veya kamera ile yan yana durarak çektiğiniz fotoğraflara uygulanabiliyor.

Snapchat yüz değiştirme nasıl yapılır?

snapchat-yuz-degis-tokusYüz değiş tokuşu yapmak için önce Snapchat uygulamasının ana ekranında yer alan ön kamerayı seçip, yüzünüze odaklamanız gerekiyor. Yüzünüzün üzerine basılı tuttuğunuzda uygulamanın altında da lenslerden “Yüz Değiş Tokuş”u (en sondaki) seçebiliyorsunuz.

“Yüz değiş tokuşu” lensini seçince, uygulama üzerinden galerinizdeki fotoğraflardan yüzününü değiştirmek istediğinizi tıklayıp, yüz değiş tokuşu yaptığınız ‘snap’inizi paylaşabiliyorsunuz. Aynı anda iki kişinin ön kameranın karşısına geçmesi durumunda ise yüzler otomatik olarak değişiyor.

Snapchat 3D emoji nasıl kullanılır?

Snapchat’in geçtiğimiz günlerde önce Android, ardından da iOS kullanıcıları için sunulan hareketli 3D emoji özelliğini kullanmak için ise şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Snapchat uygulamasını açıp, 3D etiket eklemek istediğiniz videonuzu çekin1009482556
  • Çekimi bitirdikten sonra ekranın üstünde yer alan etiket ikonuna basın.
  • Videonuzda kullanmak istediğiniz etiketi seçin.
  • Seçtiğiniz etiketi, videonuzda kullanmak istediğiniz objenin üzerine yerleştirin. 
  • Sözkonusu obje üzerinde sabitlemek için etiketin üzerine ‘uzun’ basın.
  • 3D emoji etiketiniz artık video snap’inizde.

‘Hız filtresi’ trafik kazasına yol açtı!

Bu arada bir ufak hatırlatma yapalım: Snapchat’in en çok kullanılan filtrelerinden olan “Hız filtresi”ni kullanırken, dikkatli olun. Çünkü, araç içinde seyahat halindeyken hızını ‘snap’ olarak paylaşabildiğiniz bu filtre, artık trafik güvenliğini tehdit eder hale geldi.

snapchat-trafik-kazasi

ABD’nin Georgia eyaletindeki bir Snapchat kulanıcısının 160 km hızla yol alırken kullandığı Snapchat hız filtresi, ciddi bir trafik kazasına neden oldu. Christal McGee adlı kullanıcının kafa travmasıyla atlattığı bu olayla ilgili tutulan ve dün açıklanan trafik kazası raporuna bile giren Snapchat’in bu filtresi, yukarıdaki resmi ortaya çıkarmış. Rapora göre bu feci trafik kazasına neden olan ise resmi kayıtlara da geçen “Snapchat hız filtresi”! 


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın