Edward Snowden: Google Allo tehlikeli, kullanmayın!

ABD ve İngiltere başta olmak üzere hükümetlerin kitlesel gizli izleme faaliyetlerini ortaya çıkaran ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) eski çalışanı Edward Snowden, Google’ın yeni sohbet uygulaması konusunda kullanıcıları uyardı. Google’ın bu hafta yayınladığı yeni sohbet uygulaması Google Allo’nun ‘tehlikeli’ olduğunu belirten Snowden Google Allo uygulamasıyla Google’ın kişilerin özel görüşmelerini kaydettiğini ileri sürdü.

Edward Snowden, Twitter hesabından attığı tweet ile “Allo nedir? Google’ın gönderdiğiniz her mesajı kaydeden ve istediğinde polis verilmesini mümkün kılan sohbet uygulamasıdır” mesajını paylaştı.

‘Google Allo ile kişisel verileri toplayacak’

Google Allo’da kullanıcının yazacaklarının önceden tahmin edilmesini sağlayan sistemin tehlikeli olabileceğine dikkat çeken Edward Snowden, “Siz kullandıkça uygulama da zamanla gelişecek ve bu yolla Google, kişilere ait verileri toplayabilecek” dedi.

Birçok şirketin müşterilere ait bilgileri hükümetlere ya da kurumlara verdiğini hatırlatan Edward Snowden, Google’ın WhatsApp başta olmak üzere anlık mesajlaşma platformlarına rakip olarak çıkardığı Allo uygulamasıyla elde ettiği verileri de paylaşabileceği uyarısını yaptı.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın