‘Solak’ların hayatını kolaylaştıracak 5 teknoloji

Necdet Çalışkan / ANALİZ

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 10’u “solak”. Ama günlük hayattaki tasarımlar yapılırken, maalesef solaklar pek de hesaba katılmıyor. Hele bir de ‘spiral’li defter kullanıyorsanız… Sadece o  mu? Akıllı telefonunuzun kilidini açmaktan, internet sayfalarındaki galerileri gezmeye hemen hemen tüm hizmet ve ürünler sağ elini kullananlar için geliştirilmiş sanki… Uygulama arayüzleri ve ‘widget’lardan bahsetmiyoruz bile… Ama çoğu kullanıcı bilmese de teknoloji dünyanızı sol elle kullananlara uygun şekilde kişiselleştirmek mümkün. TeknoYO! olarak yaklaşık 750 milyon insanı ilgilendiren bir soruna parmak basalım dedik ve “Solakların Hayatını Kolaylaştıracak 5 Teknoloji”yi inceledik.

 

1 – Android cihaz kullanıcıları için

androidleft

Android işletim sistemi kullanıcısıysanız, öncelikle cihazınızın “Geliştirici Seçenekleri”ni (Developer Options) ‘aktive’ edin. Bunun için cihazınının “Ayarlar” bölümünden, “Cihaz Hakkında”a bölümüne girin. Burada bulunan “Yapım Numarası” (Build Number) bölümünü 7 kez tıklamanızın ardından cihazınızın “Geliştirici Seçenekleri” aktif hale gelecektir. Bu işlemi yapmanızın ardından artık cihazının “Ayarlar” bölümünden erişebileceğiniz “Geliştirici Seçenekleri”ne girin ve “RTL Yerleşimini Zorla” (Force RTL Layout Direction) kutucuğunu işaretleyin.  Ve hepsi bu kadar artık cihazınızı solaklar için en uygun olan, sağdan sola açılır şekilde kullanabilirsiniz.

 

2 – iOS cihaz kullanıcıları için

iosleft

Maalesef, ekran kilidi bile sağ elini kullananlar için soldan sağa kaydırılarak açılacak şekilde tasarlanan iOS’ta Android’teki benzer bir özellik işletim sistemiyle birlikte sunulmuyor. Ama (Apple’ın tavsiye etmediği) 3. parti uygulamalarla, iPhone veya iPad’inizi, sol elinizle kullanmaya uygun hale getirebilirsiniz. Resmi olmayan iOS eklenti ve uygulama platformu Cydia üzerinden sunulan “Left-Handed Slide to Unlock” eklentisi, iPhone’lardaki kilit açma ekranını solaklara uygun bhale getiriyor. Eklenti ile akıllı telefonunuz veya tabletinizin ekran kilidini doldan sağa değil, sağdan sola kaydırarak açabiliyorsunuz.

 

3 – Fare ve klavye kullanıcıları için

mouse

Hadi diyelim, akıllı telefonunuza sağ elini kullananlar gibi  hakim olmayı başarıyorsunuz. Ya dizüstü veya masaüstü bilgisayarlara nasıl uyum saplayacaksınız? Windows kullanıcıları için “Fare Özellikleri” ile bu sorunun da çözümü var. Bunun için Başlat > Denetim Masası > Yazıcılar ve Diğer Donanım > Fare’yi seçin. Buradaki sol el veya sağ el kullanımı arasında geçiş yapmanıza olanak tanıyan “Düğme Tercihi” bölümün, kullanın (Varsayılan olarak sağ el kullanımı etkindir). Yine aynı şekilde “Klavye” ve “Dokunmatik Yüzey” (Touchpad) ayarlarından sağ el veya sol el görünümü tercihlerinizi belirtleyebilirsiniz (Windows’un eski versiyonlarını kullanıyorsanız, bu özelliklere Erişilebilirlik Seçenekleri’nden ulaşabilirsiniz).

 

4 – İnternet sayfalarında gezmek için

obamawebleft

ABD Başkanı Barack Obama da ‘solak’ olunca, Google’ın internet tarayıcısı Chrome, solakları unutmayanların başında geliyor. İtalyan yazılımcı Silvio Lorusso’un geliştirdiği ve Chrome Mağazası’ndan indirilip, kullanılabilen eklenti (http://www.silviolorusso.com/theinternet4left-handers/), internet deneyimini solaklar için daha kullanışlı hale getiriyor. The Internet For Left-Handers adlı bu eklenti ile artık internet sayfalarında bir linkli tıklarken bile sağ el işaret parmağınız değil, sol el işaret parmağınız şeklindeki ikon ile gezinebiliyorsunuz.

 

5 – Online alışveriş yapmak için

eticaretleft

Teknolojik cihazları “solak”lar için uygun getirmekle uğraşmak istemiyorsanız, kullandığınız ürünü almadan bu özelliğinizi hesba katmanı şart ve e-ticaret dünyası da siz “solak”lara özel birçok ürünü bir arada sunuyor. Bu alanın en dikkat çeken örneği ise sadece solaklar için geliştirilmiş ürünlerin satıldığı, http://www.anythinglefthanded.co.uk/ sitesi. TL ile de işlem yapılabilen sitede, solaklar için tasarlanmış makasından, cetveline, kaleminden, tirbuşonuna kadar yüzlerce ürün bulunuyor. En çok satan ürünleri arasında spirali sağda olan defter gibi basit ve kullanışlı çözümlerin yer aldığı sitede, solaklar için özel olarak geliştirilmiş, dokunmatik akıllı kalem ile bilgisayar klavyesi ve faresi de unutulmamış.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın