40 yıllık efsane sona erdi, Sony artık Betamax satmayacak!

Japon teknoloji şirketi Sonynin 10 Mayıs 1975 yılında üretimine başladığı ev tipi video kaset formatı Betamax, bugün itibariyle resmen tarihe karıştı.  80’li yıllardaki video kaset formatı rekabetinde VHS’ye yenilen Sony’nin Betamax’ı, aradan geçen 40 yıla ve CD, DVD, Blue Ray gibi yeni kayıt formatlarına karşın bugüne kadar hala Japonya’da satılıyordu. Ancak Sony, bugün yaptığı resmi açıklama ile Japonya’da da artık Betamax’ın satışının yapılmayacağını duyurdu.

beta-vhs
Betamax satışına son verdiğini açıklayan Sony, ayrıca 2001 yılında piyasaya sürdüğü video kamera kaseti MicroMV’yi de artık satmayacağını açıkladı. 
30 yaş ve üzerindekilerin hala çocukluk anılarını süsleyen Betamax’ın ABD’li rakibi VHS’ye karşı aldığı pazar yenilgisi, Sony’nin teknoloji tarihinde aldığı en ağır yenilgi olmuştu.

Sony’nin bu yenilgisinde rakibi VHS’yi üreten ABD’li JVC’nin lisansını diğer üreticilerle paylaşmasına karşın, Japon şirketin Betamax teknolojisini paylaşmada VHS’ye göre tutucu davranması etkili olmuştu (Lisansını kendine saklayan teknoloji firmalarına duyurulur!)

Elinizde kaldıysa, saklayın…

betamax-kaset-1Piyasaya çıkan ilk versiyonuna 1 saatlik film kaydedilebilen, 156 × 96 × 25 mm boyutlarındaki Betamax’ı yeni nesillerin kavrayabilmesi için, iPhone 6s Plus’ın boyundan 2 mm, eninden 2 cm kısa, kalınlığı ise yaklaşık 2 cm fazla diye tanımlayabiliriz.

Daha açık bir ifadeyle, bugünün teknolojideki bitmeyen polemiği olan “iOS mu? Android mi?”, “iPhone mu? Samsung mu?” tartışması, 80 yıllarda “Beta mı yoksa VHS mi?” olarak yaşanıyordu.

Eğer evinizin bir köşesinde kaldıysa, hemen saklayın deriz, çünkü her ne kadar bulut depolama ve online film ve video platformlarıyla artık yüzünüze bakılmasa da bu video kasetler birkaç yıla kalmaz, antika olacak gibi…


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın