Türkiye’de Sony’ye rekabet soruşturması açıldı

Türkiye’de Xperia serisi akıllı telefonlar ve PlayStation oyun konsolları başta olmak üzere televizyon, video kamera, fotoğraf makinesi, ses ve eğlence sistemleri ürünleri alanında faaliyet gösteren Sony Eurasia Pazarlama A.Ş. hakkında soruşturma açıldı. Buna göre Türkiye’deki faaliyetleri nedeniyle Sony rekabet soruşturmasına tabi tutulacak.

Japon teknoloji devi Sony’nin bayilerinin sattığı ürünlerin yeniden satış fiyatını belirleyerek 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiği iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen ön araştırma, Rekabet Kurulu tarafından karara bağlandı.

‘Bulgular ciddi ve yeterli’

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yayınlanan kararda,  şu açıklama yapıldı:

“Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 07.09.2017 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak; Sony Eurasia Pazarlama A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 17-28/458-M sayı ile karar verdi.” 

Açıklamanın, Kurul tarafından alınan soruşturma kararının kamuoyunun bilgilendirilmesi kapsamında yapıldığı belirtildi. Kurum, ilgili kararın altına, “Bu açıklama, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz” notunu da düştü.

Kanunun 4. maddesi ne diyor?

4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun’un “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar” başlıklı 4. maddesi şöyle:

“Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın