Sosyal ağlarda hesap açmak için en az kaç yaşında olmalı?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, belli bir yaşın altındaki çocuklara YouTube, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya kullanımının yasaklanacağını açıkladı. İlgili bakanlıkların ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Başkanlığı’nın (BTK) katılımıyla, yasaklamada ‘yaş sınırı 12 mi 16 mı olsun?’ yönünde çalışma yapıldığını belirten Bakan’ın çıkışı aslında yeni bir tartışma değil.

Avrupa Birliği de geçen hafta, 16 yaşından küçük çocukların Facebook, Snapchat, Instagram ve WhatsApp kullanabilmesi için aileden izin alınması zorunluluğunu gündemine aldı.

Peki sosyal ağlarda yaş sınırlaması uygulaması yok mu? Hangi sosyal ağda hesap açmak için en az kaç yaşında olmak gerekiyor?

13 yaşın altındakilere açık değil!

sosyal-ag-yas-siniri

Aslında çoğu sosyal ağ ve online platform, 13 yaşın altındakilere “teorik” olarak açık değil. Teorik olarak dememizin sebebi ise bu konudaki kısıtlamada, tamamen kullanıcının bildiriminin esas alınmasıYaş sınırlamaları ile ilgili sorunlarla karşılaşmamak için kullanıcı sözleşmelerine “Sunduğumuz hizmetler, 13 yaşından küçük kişilere yönelik değildir” ibaresini koyan sosyal ağların çoğunda ailelere, 13-17 yaş aralığında çocuklarına yönelik olarak Ebeveyn Kontrolü / Aile Merkezi özelliği sunuluyor.

Bu sayede, kullanıcılar, sosyal ağlarda 13 yaşından küçük birine ait bir hesapla karşılaştığında bunu bildirebiliyor. Bu konuda Facebook için buradan, Twitter için ise şuradan destek alabilirsiniz. YouTube başta olmak üzere Google hizmetlerindeki yaş sınırlamaları için ise burayı tıklayabilirsiniz.

Hangi sosyal ağda yaş sınırı ne?

Hangi sosyal ağ için hangi yaş sınırı, nasıl uygulanmalı? sorusunun cevabını hiç şüphesiz ki teknoloji dünyası tek başına vermemeli. Bu alandaki tartışmaya sosyoloji, psikoloji ve felsefenin de el atması şart ama mevcut durum nasıl diye baktığımızda sosyal ağlardaki yaş sınırlamaları şöyle:

13 Yaş Sınırı Olanlar: Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Google + (Google Plus), Snapchat, Periscope

14 Yaş Sınırı Olanlar: Linkedln  (Yaş sınırı Çin’de 18, Hollanda’da 16, ABD, Kanada, Almanya, İspanya, Avustralya ve Güney Kore’de 14, diğer tüm ülkelerde 13)

16 Yaş Sınırı Olanlar: WhatsApp

17 Yaş Sınırı Olanlar: Vine, Tinder

18 Yaş Sınırı Olanlar: Path, YouTube, WeChat, Kik

13-18 Yaş İçin Aile İzni İsteyenler: YouTube, Foursquare, Swarm, WeChat


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın