İnternet affetmez! Sosyal ağlarda ‘paylaş’madan önce nelere dikkat etmeli?

Türkiye’de son günlerde yaşanan acı olaylarla birlikte tırmanan gerginlik, sosyal ağlara da yansıdı. Çoğumuzun Facebook ve Twitter‘daki zaman tüneli (timeline), arkadaş listelerimizde yer alan kişilerle yapılan karşılıklı sert tartışmalardan geçilmiyor. Hatta kullanıcılar, birer birer listelerindeki “arkadaş”larını silmeye, birbirini “takip etmeyi bırak”maya başladı.

Biz de, yaşananların siyasi ve toplumsal tarafını bir tarafa bırakarak (ama unutmadan!), “anlık paylaşımlara” imkan veren sosyal medyanın, “anlık infiallere” yol açmaması için dikkat edilmesi gereken temel ipuçlarını bir araya getirdik.

Sosyal ağlarda paylaşım yapmadan, “beğen”meden, “takip” etmeden önce, bir fotoğrafın veya alıntılanan kişi/kurumun hesabının “Gerçek mi? Yoksa sahte mi?” olduğunu bilmek için yapılması gerekenler, yazımızda…

 

1 – Bu fotoğraf gerçek mi?

google-gorsel-arama

Sosyal medyada karşılaştığınız bir fotoğrafın gerçek veya sahte olup olmadığını anlamak için en yaygın kullanılan yöntem, Google’ın ‘görsel araması’. https://images.google.com/ adresinden ulaşılan bu servise, fotoğraf makinesi simgesi aracılığıyla bir fotoğraf yükleyerek veya URL adresini kopyalayarak, sözkonusu fotoğrafın benzerlerini görüntüleyebiliyorsunuz. Elinizdeki fotoğrafın bire bir aynısını bulup tıkladığınızda, sözkonusu fotoğraf ve ona ilişkin içeriğin tarihine ulaşabilirsiniz. Böylelikle, aslında o olayın ne zaman meydana geldiğini konusunda da sağlıklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

2 – Bu Facebook hesabı kimin?

fbk-dogrulanmis-hesap

Facebook ve Twitter’da takip ettiğiniz kişi ve kurumların hesapları, gerçekten o kurum ve kişilere ait olmayabilir. Dolayısıyla bu tarz hesaplardan gelen paylaşımların doğruluğuna şüphe ile bakmanızda fayda var. Bunun için hesapların, “Onaylanmış/Doğrulanmış Hesap” olduğunu gösteren “mavi tık” veya “mavi rozet”e dikkat edilmeli. Facebook, ünlüler ve tanınmış kişilere, küresel markalar ve işletmelere, medyaya yönelik olarak bu hizmeti sunuyor. Facebook’un Türkiye’de genel kullanıma açmadığı bu hizmetten, cumhurbaşkanı, başbakan ve siyasi partiler yararlanıyor. “Facebook’ta sayfa veya profil doğrulanması nasıl yapılıyor?” diye merak edenler, ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilir.

 

3 – Bu Twitter kullanıcısı gerçekten o mu?

twitter-onaylanmış-hesap

Bir diğer sosyal ağ Twitter ise “onaylanmış hesap”ları, müzik, sinema, moda, yönetim, politika, din, gazetecilik, medya, spor ve iş dünyası alanlarında çok aranan kullanıcılara yönelik olarak sunuyor. Genel kullanıcılar için “onaylanmış hesap” talebi almayan Twitter’da Türkiye’den pek çok kurum ve politikacının hesabında, o hesabın gerçekten o kişiye ait olduğunu gösterem “mavi rozet” bulunuyor. Twitter’daki onaylanmış hesaplar hakkında daha fazla bilgiye buradan erişebilirsiniz.

 

4 – Bu YouTube kanalı kime ait?

youtube-verified-account

Google’ın online video servisi YouTube’taki video yayını yapan kanallar için de “onaylanmış hesap rozeti” veriliyor. YouTube’ta, doğrulama onay işareti yalnızca kanal adının sağında görünüyor ve imlecinizi buraya götürürseniz açılan pencerede “Doğrulandı” ifadesi görüntüleniyor. Bu rozetler esmi işletmelere, markalara, kuruluşlara ve kamuya mal olmuş kişilere uygulanıyor. YouTube’taki “doğrulanmış kanallar” ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

 

5 – Bu Instagram hesabı doğrulanmış mı?

instagram-dogrulanmis-simge

Toplumsal olaylarda henüz pek fazla gündeme gelmese de fotoğraf paylaşım temelli sosyal ağ Instagram’da da “doğrulanmış profil” seçeneği bulunuyor. Şu anda yalnızca tanınmış kişilere, ünlülere ve markalara verilen “doğrulanmış simge” seçeneğini içim genel kullanıcılar talepte bulunamıyor. Instagram’daki “doğrulanmış simgeler” ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Son Not: İnternet arşivi affetmez!

turkiye-sosyal-medya

Hesabınızda doğrulanmış simgesi yoksa, insanlara kimliğinizin gerçek olduğunu bildirmenin başka yolları da mevcut. Örneğin varsa resmi internet sitenizde, yoksa en çok kullanığınız sosyal hesabınızda, Facebook sayfanızın, Twitter hesabınızın, Instagram profilinizin veya YouTube kanalınızın bağlantısına yer verebilirsiniz.

Sonuçta, sosyal medya yapısı gereği “anonim” bir karaktere sahip ve her ne kadar sınırlı sayıda kullanıcıya sunulan “doğrulanmış hesap” özelliği olsa da, herşey “güven” ilişkisinde bitiyor. Bu güveni gösteren de “mavi tık”tan çok, (toplumsal şiddet olaylarının seyrine göre) siz silseniz de internetten herkesin ulaşabildiği, geçmişteki paylaşımlarınız. Ve bu internet arşivi, işinizde, siyasi kariyerinizde, arkadaş ilişkilerinizde sizi affetmiyor! İyi ki de öyle…


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın