Bu ‘tık’lar daha iyi bir dünya için [Türkiye sosyal girişimcilik örnekleri]

Dünyanın online alışverişte harcadığı yıllık tutar 2 trilyon doları aştı. Ancak her e-ticaret “Black Friday” gibi online alışveriş çılgınlığı için yapılmıyor. Sosyal fayda odaklı öyle e-ticaret girişimleri var ki, online alışverişle tüketim çılgınlığına alternatif oluyor. E-ticaretin yeni yıldızı olmaya aday olan sosyal girişimlerde herkes kazanıyor. 20 milyar TL’lik bir hacme ulaşan Türkiye e-ticaret pazarında, toplumsal faydaya odaklanan girişimlere göz attık. İşte e-ticaretin sosyal girişimcilik örnekleri…

1- Küsuratı fayda için yuvarla

Online alışverişlerdeki küsuratlı sepet tutarlarını yukarıya yuvarlayan Yuvarla ile kullanıcılar aradaki farkı seçtikleri sivil toplum kuruluşuna online olarak bağışlayabiliyor. 20’ye yakın marka ve e-ticaret sitesiyle işbirliği yapan yuvarla.com’da 15 farklı STK’ya bağış yapılabiliyor. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından desteklenen girişimin Android ve iOS uygulamaları da bulunuyor. Yuvarla’nın mobil uygulamasını indirmek için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz.

iOS

Android

2- Modern kahramanlar topluluğu

Kullanmadığınız eşyalarınızı satarak ya da sosyal fayda amaçlı bir alışveriş yaparak eğitime destek olmak için kurulan Givin, kullanıcıların fazlalık olarak duran eşyalarının satış geliriyle eğitim STK’larına destek oluyor. Ödemeler, satıcı kişinin seçtiği TEGV, TOG, TOÇEV Koruncuk ve Tohum Otizm vakıflarından birine bağışlanıyor. Girişim “Modern Kahramanlar Topluluğu” yaratmayı hedefliyor. Givin’in mobil uygulamasını indirmek için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz.

iOS

Android

3- Para geçmeyen alışveriş sitesi

“Senin ihtiyacın olmayan bir ürüne, başkasının ihtiyacı olabilir” mesajı ile kurulan ‘Değistirdik’te yapılan online alışverişlerde para geçmiyor. Degistirdik.com’da ihtiyaç fazlası olan ürünler, “Değiş Tokuş, Bedelsiz, Aranılan Ürünler” kategorilerinde sunuluyor. E-ticaret ile hibeyi birleştiren platform, aşırı tüketim kültürüne alternatif bir model oluşturmayı hedefliyor. Değiştirdik’in mobil uygulamasını indirmek için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz.

iOS

Android

4- Nerenin, neye ihtiyacı var?

Türkiye genelinde ihtiyaç sahipleriyle bu ihtiyaçlara yanıt verebilecek kişi ve kurumları bir araya getiren online bir platform olan “İhtiyaç Haritası”, Türkiye’nin tüm şehirlerine ulaşmış durumda. Adres bazlı olarak ihtiyacharitasi.org adresindeki interaktif harita üzerinden konum ve kategori bazlı olarak ihtiyaçlar görülebiliyor ve bu ihtiyaçlar giderilebiliyor.

5- Öğrenciler için askıda ne var?

Askıda Ne Var?’ üniversite öğrencilerine yemek, kıyafet, tiyatro bileti, konser bileti, kitap, yurtdışı staj gibi ürün ve hizmetlerin ücretsiz sunulmasını sağlayan bir sosyal girişim. askidanevar.com üzerinden öğrenciler için askıya yemek bırakabiliyor, markalar da destek için ürün ve hizmetlerini askıya bırakabiliyor. Sloganları ise şu: “Sevmek fiilinden sonra gelen, dünyanın en güzel fiili, yardım etmektir.”

6- Ne hediye alsam derdine son

İnternetten bağış toplama amacıyla kurulan “İyilik Paylaş”, kullanıcılara doğum günlerinde hediye almak yerine sivil toplum kuruluşları için destek toplanmasına aracılık ediyor. Iyilikpaylas.org’ta kampanya başlatmak için hedefi belirleyip, platformdaki 7 farklı STK’dan birini seçmek yeterli oluyor. Destek olmak isteyenler, banka veya kredi kartlarıyla bağış yapabiliyor.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın