Sizden çok ‘like’ alan arkadaşınız sizi rahatsız eder mi? [Araştırma]

Sosyal medyada herkes mutlu mu? Yoksa öyle mi görünüyor? Facebook, Instagram ve Twitter başta olmak üzere sosyal medya kıskançlığı nasıl etkiliyor? Sizden daha fazla “Beğeni” (Like) alan bir arkadaşınız sizi rahatsız ediyor mu? 

Uluslararası siber güvenlik kuruluşu Kaspersky Lab, bu ve benzer soruların cevaplarını araştırdı. Dünya genelinde 16 bin 750 kişiyle yapılan anketten çıkan ilginç sonuçlar şöyle:

  • Sosyal medyanın artık pek çok insanı negatif hissettirmesinin önde gelen sebeplerinden biri beğenilme isteği, yani “like” avı olarak karşımıza çıkıyor.  Araştırmaya göre insanlar, sosyal medyada arkadaşlarının daha mutlu görünen hayatlarını kıskanıyor.
  • Paylaştıkları içerik bekledikleri kadar ilgi görmeyince çoğu insanın morali bozulurken, sosyal medya kullanan Türkiye’deki insanların yüzde 41’i de arkadaşları kendilerinden daha fazla beğeni aldığı zaman kıskandıklarını itiraf ediyor.
  • Kullanıcılar, olumlu nedenlerden ötürü ve iyi hissetmek adına sosyal medyayı ziyaret ediyor. Türkiye’de çoğu insan (yüzde 68) arkadaşları ve meslektaşları ile iletişim halinde kalmak; eğlenceli ve komik paylaşımlar görmek (yüzde 71) için sosyal ağları kullanıyor.
  • Türkiye’deki kullanıcılar ayrıca, dijital profillerini oluşturmanın ve profillerini her türlü pozitif anı ile doldurmanın yanı sıra; kendilerini gülümseten içerikleri (yüzde 77), tatil günlerinde ve gittikleri seyahatlerde geçirdikleri harika zamanları arkadaşlarıyla paylaşmak (yüzde 56) için ciddi bir zaman ayırıyorlar.

Arkadaşların tatil, eğlence fotoğrafları kötü hissettiriyor

  • İnsanlar sosyal medyadaki etkileşimleri sonucunda iyi hissetmek istemekle birlikte; arkadaşlarının tatil, hobi ve eğlenceli etkinliklerle ilgili mutlu paylaşımlarını görünce hayatın tadını yeterince çıkaramadıklarını düşünüp kötü hissediyorlar. Örneğin, yüzde 57’si davet edilmedikleri bir partiden arkadaşlarının paylaştığı bir içeriği görünce mutsuz olduklarını; yüzde 53’ü de arkadaşlarının mutlu tatil fotoğraflarının kendileri üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu söylüyor.
  • Dahası, yüzde 40’lık bir kesim de, geçmişte paylaştıkları mutlu içeriklere bakmanın, eski yaşamlarının şimdikinden daha iyi olduğunu düşünmelerine sebep olduğunu belirtiyor.
  • İnsanların yüzde 78’i sosyal medya kullanımını tamamen bırakmak istediğini itiraf ediyor. Sosyal medya kullanmaya devam etmek için tek sebebin fotoğraflar ve diğer dijital anıların kaybedilmesinin yanı sıra arkadaşlarla irtibatın kopmasından korkmak olduğu görülüyor.

‘Kendimizi daha iyi hissetmek için giriyoruz ama…’

Sosyal medya ile olan ilişkimizin bir kısır döngü haline geldiğine dikkat çeken Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Sertan Selçuk, araştırma sonuçlarıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“En sevdiğimiz sosyal platformlara, yaptığımız olumlu şeyleri tüm arkadaşlarımızla paylaşmak ve kendimizi iyi hissetmek için giriyoruz. Ancak gerçek şu ki herkes aynı şeyi yapıyor; bu nedenle sosyal medyaya giriş yaptığımızda arkadaşlarımızın eğlenirken çekip paylaştıkları görüntü ve mesajlara maruz kalıyoruz, ve hayatın tadını bizden daha fazla çıkarıyor gibi görünüyorlar. Bunun, insanları neden kötü hissettirdiğini ve bu kadar çok insanın neden sosyal medyayı tamamen terk etmeyi düşündüğünü anlamak zor değil. Zorluk, insanların sıkışıp kalmış gibi hissetmelerinde çünkü değerli anılarının çoğu sosyal medyada ve bunlara erişimi kaybetmek istemiyorlar.”


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın