Gizlilik ayarları nasıl yapılır? [Sosyal Medyada Dikizlenmeme Rehberi]

Sosyal medya kabul etsek de etmesek de başkalarının hayatına gizlice veya açık açık göz atılan bir alan haline geldi. “Stalk” adı verilen bu çaktırmadan dikizlemede en çok kullanılan mecra ise Facebook ve Instagram. Bu yüzden de sosyal medya kullanıcılarının ‘Gizlilik ayarları nasıl yapılır?‘ sorusunun cevabını bilmesi de artık şart.

 “En son ne zaman aktif olmuş?”, “Hangi fotoğrafı paylaşmış?”, “Kimlerle, nerelere gitmiş?”, “Kime, hangi yorumu yazmış?” gibi sorularla başlayan bu “sosyal dikizleme”, bazılarında hastalık seviyesine kadar erişebiliyor. Bu yeni nesil hastalığı yaratan sosyal medya, dermanını da yine kendisi “gizlilik ayarları” ile sunuyor.

Dijital varlığını meraklı gözlerden sakınmak isteyenler için sosyal medyada gizlilik ayarlarının nasıl yapılabileceğini derledik. Kendinize yapılmasını istemediğinizi, başkalarına yapıp yapmamak size kalmış.

1- Instagram:

Sosyal medya kullanıcılarının son günlerdeki gündemi Instagram’a gelen “son görülme” özelliği oldu. Instagram’a gelen son güncellemeyle takip ettiğiniz veya mesaj gönderdiğiniz kişiler, Intagram’da en son ne zaman aktif olduğunuzu görebiliyor. Neyse ki bu özelliği kapatmak mümkün. Instagram uygulamasının “Ayarlar” bölümünde yer alan “Hareket Durumunu Göster”i kapattığınızda, bu özellik devre dışı kalıyor. Tabii bu durumda siz de diğer hesapların hareket durumunu, ne zaman aktif olduğunu göremiyorsunuz.

2- WhatsApp:

Son görülme özelliğinin öncüsü hiç şüphesiz ki WhatsApp. Hatta “yuva yıkan özellik” olarak bile adlandırılan bu seçenek, boşanma davalarına bile neden olabiliyor. Bu özelliği kapatmak ise mümkün. Bunun için WhatsApp uygulamasının “Ayarlar”, “Hesap” ve “Gizlilik” yönlendirmelerini takip edip, “Son görülme” seçeneklerinizi (herkes, kişilerim veya hiç kimse) belirleyebiliyorsunuz. Yine bu bölümden, “profil fotoğrafı”, “hakkımda”, ve “durum” bilgilerinizin gizlilik ayarları yapılabiliyor.

3- Facebook:

Gizlilik konusunda en çok dert yapılan ve ayarlarını düzenlemenin en zahmetli olduğu sosyal ağ ise açık ara FacebookSosyal ağın “Ayarlar” bölümünün altında yer alan “Gizlilik” bölümünden, “Paylaştıklarınızı kimler görebilir?”, “Sizinle kimler iletişim kurabilir?”, “Arama sonuçlarında sizi kimler bulabilir?” gibi sorularınızın cevaplarına ulaşıp, dijital mahremiyet kriterlerinize göre kontrollerinizi yapmak mümkün. 

Bu arada Facebook’ta en çok merak edilen “Profilime kim bakmış?” sorusundan türetilen 3. parti uygulamalara itibar etmeyin.

Çünkü şu ana kadar bu yönde çıkarılan uygulamaların çoğunun sizin telefonunuzdaki hassas bilgilerinize erişmek isteyen zararlı yazılımlar barındırdığı ortaya çıktı. Neredeyse tüm Facebook kullanıcılarının merak ettiği soru ise yine cevapsız kaldı…

4- Linkedln:

Diğer sosyal ağlarda gizli kalmak isteyebilirsiniz, ama profesyonellere yönelik bir iş ağı olan Linkedlnde durum biraz daha farklı işliyor. Sonuçta mevcut bir işiniz de olsa, iş de arıyor olsanız, bu platformda amaç, iş ve mesleğinizle ilgili ağınızı genişletmek.

Dolayısıyla Linkedln’in kendisinin sunduğu “Profilinizi kimler görüntüledi?” özelliği, gizlilik ihlalinden çok çoğu kullanıcının aslında bu platformdaki ulaşmak istediği bir amaç.

Ancak yine de Linkedln’in “Ayarlar ve Gizlilik” sayfasından başkalarının profilinize baktığında onların sizinle ilgili neleri görebileceğini seçebilirsiniz. (Linkedln’de ücretli ‘Premium’ hesabı olanlar isimlerini gizleyerek, sizinle ilgili dikizlemeye devam edebiliyor)

5- Messenger:

Facebook’un anlık mesajlaşma platformu Facebook Messenger da yoğun kullanımın yanı sıra gizlilik konusunda kullanıcıların başına dert açabiliyor. Uygulamanın “son görülme ve günlük durumum” özelliği, herkese sizin o an Messenger’da olup olmadığınızı gösteriyor. Ancak bu özelliği de düzenlemek mümkün. Bunun için mobil cihazınızdaki Messenger uygulamasının sağ üst köşesine tıklayın. “Günlük durumum” bölümüne girip, kimlerin günlük durumunuzu görebileceğini seçebilirsiniz.

6- Twitter:

Facebook ve Instagram gibi platformlar kadar olmasa da Twitter da sosyal dikizleme için kullanılan bir mecra. Uygulamanın “Ayarlar ve Gizlilik” bölümünden, “Gizlilik ve Güvenlik” kısmına girerek, tweet’lerinizi kimlerin görebileceğini, fotoğraflarınızı kimlerin etiketleyebileceğini, kimlerden direkt mesaj alabileceğinizi ve başkalarının sizi e-posta veya telefon numaranızla bulup bulamayacağı gibi kriterleri kendi seçimlerinize göre belirleyebilirsiniz


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın