Bu da Spotify’ın ‘en’leri: 2017’de ne dinledik?

Online müzik servisi Spotify, müzikseverler için 2017 yılını unutulmaz kılan top sanatçıları, albümleri ve trendleri gösteren Yılın Müzik Listeleri’ni açıkladı. Spotify 2017 en çok dinlenen sanatçı ve müzik listeleri verilerine göre Ed Sheeran, 2017 yılında dünya genelinde en çok dinlenen sanatçı oldu ve aylık 45 milyon dinlenme oranı ile Spotify’da bugüne kadar en çok dinlenen sanatçı olarak kayıtlara geçti.

Ed Shreeran’nın ÷ (Divide) adlı albümü dünya genelinde 3.1 milyar dinlenme oranı ile yılın albümü olurken, ‘Shape of You’ da 1.4 milyarı aşkın dinlenme oranı ile Spotify’da bugüne kadar en çok dinlenen şarkı unvanını kazandı.

Türkiye verilerine bakıldığında ise Sezen Aksu, 2017 yılında Spotify üzerinden hem en çok dinlenen sanatçı hem de en çok dinlenen kadın sanatçı oldu. Yeni albümü Biraz Pop Biraz Sezen ise Türkiye’de yılın albümü olarak kayıtlara geçti. 2017 yılında albüm çıkaran bir diğer isim Tarkan, Ed Sheeran’dan sonra Türkiye’de en çok dinlenen erkek sanatçı olarak listenin ikinci sırasında yer aldı.

Ed Sheeran’ın Shape of You’su ve Latin ezgiler taşıyan Despacito ülkemizde 2017 yılının en çok dinlenen şarkıları arasında zirvede yer alırken, Deeperise’ın Raf’ı da üçüncü sıraya yerleşti. Manuş Baba’nın Dönersen Islık Çal da en çok dinlenen albümler arasında ikinci sırada yer alarak zirveye oynarken, Imagine Dragons ve Türk rock müziğin vazgeçilmez grubu Duman, Türkiye’de yılın en çok dinlenen grupları oldu.

2017’nin yıldızı Latin müzik

Ed Sheeran’nın bu yılki büyük başarısı bir yana, Hip Hop 2017 yılında da dünya genelinde müzik dünyasında büyük rol oynamaya devam etti. Spotify verilerine göre, Hip Hop dinlenme oranı geçen yıla kıyasla yüzde 74 arttı. Hip Hop’ın 2016 yılındaki popülaritesi göz önüne alındığında, bu oran oldukça büyük bir artış.

2017 yılının asıl sürprizi ise Latin müzik oldu. Spotify’da ilk kez birinci sıraya yükselen iki Latin şarkı ‘Despacito’ ve ‘Mi Gente’nin yanı sıra, Spotify Global Top 50 listesinde yer alan 10 Latin şarkı ile Latin müziğin dinlenme oranı 2017 yılında yüzde 110 arttı.

Luis Fonsi, Daddy Yankee ile Justin Bieber imzalı ‘Despacito – Remix’, Spotify’da dünya genelinde 2017 yazına damgasını vuran şarkı olmuştu. Bu örnek, Latin kültürünün kitlelerce ne derece benimsendiğini gösteriyor. Daddy Yankee de bir Latin sanatçı olarak ilk defa Spotify’da Temmuz ayında en çok dinlenen sanatçı olarak, listenin birinci sırasına yerleşmişti.

Spotify 2017 Global Top Müzik Listeleri

Dünya genelinde en çok dinlenen sanatçılar

Ed Sheeran, bu yıl Spotify üzerindeki 6,3 milyar dinlenme oranı ile dünya genelinde en çok dinlenen sanatçı oldu ve 2015 ile 2016 yılında zirvede olmayı başaran Drake’i tahtından indirdi. Ancak Drake, geçen senenin Spotify Top 5 listesinde yer alıp, Ed Sheeran, The Weeknd, Kendrick Lamar and The Chainsmokers ile birlikte bu yılın yeni Top 5 listesinde de yer alan tek sanatçı oldu.

 1. Ed Sheeran
 2. Drake
 3. The Weeknd
 4. Kendrick Lamar
 5. The Chainsmokers

Dünya genelinde en çok dinlenen kadın sanatçılar

Rihanna, 2017’de de en çok dinlenen kadın sanatçı olarak Spotify üzerinden üçüncü kez üst üste bu unvanı aldı ve saltanatını sürdürmeye devam etti. Pop dünyasının süper starları; Taylor Swift, Selena Gomez, Ariana Grande ve Sia, 2017’nin Top 5 listesindeki diğer kadın sanatçıları oluşturdu.

 1. Rihanna
 2. Taylor Swift
 3. Selena Gomez
 4. Ariana Grande
 5. Sia

Dünya genelinde en çok dinlenen erkek sanatçılar

Ed Sheeran en çok dinlenen erkek sanatçılar listesinde zirvede yer aldı ama yılın sürprizi ilk kez bu sene Spotify’da en çok dinlenen erkek sanatçılar listesinde gördüğümüz Daddy Yankee oldu.

 1. Ed Sheeran
 2. Drake
 3. The Weeknd
 4. Kendrick Lamar
 5. Daddy Yankee

Dünya genelinde çıkış yapan Top 5 sanatçı

2017, kendi solo çalışmalarını yapan sanatçılar için önemli bir yıl oldu. Camila Cabello, Harry Styles ve Liam Payne bu sene solo çalışmalarını yayınladılar ve kendi kariyerlerinde büyük başarı yakalayarak 2017’nin çıkış yapan sanatçılar listesinde Top 3’e yerleştiler. Rappers Lil Pump ve Trippie Red ise çıkış yapan Top 5 listesinin diğer iki ismi oldu.

 1. Camila Cabello
 2. Harry Styles
 3. Liam Payne
 4. Lil Pump
 5. Trippie Redd

Dünya genelinde en çok dinlenen gruplar

Bu sene, Coldplay’in The Chainsmokers ile birlikte yaptığı ‘Something Just Like This’ grubu listenin başına taşıdı. ‘Thunder’daki başarısıyla Imagine Dragons, ardından Maroon 5, Linkin Park ve Migos ise 2017’nin Spotify’da en çok dinlenen grupları olarak Top 5 listesinde yer aldı.

 1. Coldplay
 2. Imagine Dragons
 3. Maroon 5
 4. Linkin Park
 5. Migos

Dünya genelinde en çok dinlenen şarkılar

Ed Sheeran’ın ‘Shape of You’ adlı şarkısı, 1,4 milyonu aşkın dinlenme oranı ile Drake’in ‘One Dance’ ile elde ettiği rekoru kırarak, Spotify’da bugüne kadar en çok dinlenen şarkı oldu.

 1. Shape of You – Ed Sheeran
 2. Despacito – Remix – Luis Fonsi, Daddy Yankee feat. Justin Bieber
 3. Despacito – Luis Fonsi feat. Daddy Yankee
 4. Something Just Like This – The Chainsmokers & Coldplay
 5. I’m the One – DJ Khaled feat. Justin Bieber, Quavo, Chance the Rapper, Lil Wayne

Dünya genelinde en çok dinlenen albümler

Ed Sheeran’ın Mart ayında yayınlanan albümü ÷ (Divide), Spotify’da 3,1 dinlenme oranına ulaşarak, yılın en çok dinlenen albümü oldu.

 1. Divide – Ed Sheeran
 2. More Life – Drake
 3. DAMN. – Kendrick Lamar
 4. Starboy – The Weeknd
 5. Stoney – Post Malone

2017’de en çok müzik dinlenen gün

13 Haziran 2017 (Her kullanıcının en çok müzik dinlediği güne göre belirlenmiştir)

2017’de yükselişe geçen yeni müzik türleri

 1. Melodic Power Metal
 2. Chaotic Black Metal
 3. Chillhop
 4. Trap Latino
 5. Future Funk
 6. Jumpstyle
 7. Serialism
 8. Cinematic Dubstep
 9. Vintage Swoon
 10. Gamecore

Spotify 2017 Türkiye Top Müzik Listeleri

Türkiye’de en çok dinlenen sanatçılar

 1. Sezen Aksu
 2. Ed Sheeran
 3. Sıla
 4. Tarkan
 5. Sagopa Kajmer

Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçılar

 1. Sezen Aksu
 2. Sıla
 3. Sia
 4. Hande Yener
 5. Selena Gomez

Türkiye’de en çok dinlenen erkek sanatçılar

 1. Ed Sheeran
 2. Tarkan
 3. Sagopa Kajmer
 4. Teoman
 5. The Weeknd

Türkiye’de en çok dinlenen gruplar

 1. Imagine Dragons
 2. Duman
 3. Coldplay
 4. The Chainsmokers
 5. Adamlar

Türkiye’de en çok dinlenen şarkılar

 1. Shape of You – Ed Sheeran
 2. Despacito – Remix – Luis Fonsi, Daddy Yankee feat. Justin Bieber
 3. Raf – Deeperise
 4. Sen Olsan bari – Aleyna Tilki
 5. Rockabye – Clean Bandit  Feat. Sean Paul & Anne-Marie

Türkiye’de en çok dinlenen albümler

 1. Biraz Pop Biraz Sezen – Sezen Aksu
 2. Dönersen Islık Çal – Manuş Baba
 3. Aura – Norm Ender
 4. Starboy – The Weeknd
 5. Müptezhel – Ezhel

Spotify’daki 2017 yılının en çok dinlenen çalma listeleri, videolar ve daha fazlası için spotify.com/2017 adresini ziyaret edebilirsiniz. Yılın Top listelerinin yanı sıra, kullanıcılar kişisel olarak en çok dinledikleri sanatçıları ve bu yıl en çok dinledikleri şarkılarına ise 2017wrapped.com adresinden ulaşabilirsiniz.


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın