Her 3 saniyede yeni bir abone kazanan Spotify, 75 milyonu geçti

Online müzik dinleme uygulaması Spotify, Mayıs 2015 itibariyle, geçen yıl Mayıs ayında 10 milyon olan ücretli abone sayısını 20 milyonun üzerine ve yine geçen yıl Mayıs ayında 40 milyon olan aktif kullanıcı sayısını da 75 milyonun üzerine çıkardığını açıkladı. Bu büyümeyle birlikte, 10 milyon aboneye ilk 5.5 yıllık döneminde ulaşan şirket, bir yılda 10 milyon abone daha kazanarak ücretli abone sayısını ikiye katlamış oldu. Bu, son bir yılda Spotify’a ortalama her 3 saniyede yeni 1 abone katıldığı anlamına geliyor.

3 milyar dolar telif ödedi

Spotify’ın kullanıcısı sayısı ve ücretli aboneleri arttıkça, müzisyenlere, söz yazarlarına ve yapım şirketlerine ödediği telif tutarları da hızla artıyor. 2015 yılının ilk 3 ayında 300 milyon dolar telif ücreti ödeyen Spotify’ın kurulduğu 2008 yılından bu yana geöçen sürede telif tutarı da toplamda 3 milyar doları aştı. 30 milyonun üzerinde şarkı kapasitesi bulunan Spotify’ın çalma listelerine günde ortalama 20 binden fazla yeni şarkı ekleniyor.

58 ülkede faaliyet gösteren Spotify’ın Premium sürümünün Türkiye’deki aylık fiyatı 9.99 TL olarak ücretlendiriliyor. Apple’ın bu ayın başında tanıttığı yeni müzik servisi Apple Music’in ardından Spotify’ın sunduğu ücretsiz deneme süresi de 30 günden 60 güne çıkarıldığını hatırlatalım.

Bakalım, Spotify’ın yakaladığı  bu başarı grafiğini, Apple’ın 30 Haziran 2015’te kullanıcılara açacağı online müzik servisi Apple Music nasıl etkileyecek?


Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın